Akciğer Kanserinin Bütün Belirtileri

- 7 Mayıs 2017

Akciğer kanserinin bütün belirtileri üzerine. Öksürük, balgamda kan, zatürre, sıvı toplanması, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, halsizlik ve diğer belirtiler.

Belirtiler, hastalığın yerleştiği bölgeye ve tümörün büyüklüğüne bağlıdır. Hastaların yüzde 80’inde öksürük vardır, hastaların çoğu zaten sigara içtiği için bu durum ancak kötüleştiğinde farkedilir.

Hastalarda nefes darlığı ve balgamda kan görülebilir. Balgamda kan görülmesinin sebebinin hastaların yüzde 70’inde kanser dışındaki enfeksiyon veya bronşit gibi başka sebeplere bağlı olabileceğini unutmamak gerekir. Ancak 40 yaşından ileri, sigara içen, uzun süredir akciğer şikayetleri olan kişilerde, kanlı balgam olursa akciğer röntgen grafisi normal olsa bile, akciğer kanseri olmadığının ispatlanması gerekir.

Tümör sebebiyle akciğerdeki hava yollarının tıkanması pnömoniye (zatürre) sebep olabilir. Yetişkinlerdeki zatürre geçtikten sonra akciğer filmlerinin tekrar çekilerek görüntülerin de tamamen iyileştiğinden emin olmak gerekir.

Bazen tümörün akciğer zarına yayılması veya lenf bezlerindeki dolaşımı bozması sebebiyle kanserli hastaların akciğer zarları arasında sıvı toplanabilir (plevral efüzyon).

Hastaların yaklaşık yüzde 5’inde tümör göğüs duvarına yayılır ve ağrıya sebep olabilir.

Akciğerin tepesindeki tümörler (apeks veya pankoast tümörü de denir) büyüdüklerinde etraflarındaki bazı önemli yapıları ve sinirleri sıkıştırarak omuz ağrısı ve güçsüzlüğe sebep olabilir. Bu bölge tümörleri bazı hastalarda o taraftaki göz kapağını kaldıramama, göz bebeğinde küçülme ve yüz yarısında terleme azlığıyla kendini gösteren Horner bulgusuna yol açarlar.

Ses tellerine giden sinirler etkilenirse ses kısıklığı ortaya çıkabilir.

Akciğer tümörleri, yemek borusunu sıkıştırıp yutma güçlüğü, kalbe dönen büyük toplar damarları sıkıştırıp yüz ve kollarda şişmeye sebep olabilir. Nefes borusunun sıkışmasına bağlı hırıltılı soluma, kalp etrafında sıvı birikmesi gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Akciğer kanseri başka organlara sıçrama yapabilir. Bunlar çoğunlukla, kemik, karaciğer, beyin, aynı taraf veya karşı taraf akciğer ve böbrek üstü bezleridir.

Beyin metastazı varsa başağrısı, görme, işitme, yüz veya vücut kaslarını hareket ettiren sinirlerle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Hastanın bilincinde bozulma ortaya çıkabilir. Omuriliği sıkıştıran metastazlar varsa ağrı, güçsüzlük ve hissizlik şikayetleri oluşabilir.

Akciğer kanserli hastalarda kilo kaybı, güçsüzlük, vücutta su tutulması veya kortizon salgısında artış, parmak uçlarında çomaklaşma gibi dolaylı belirtiler (paraneoplastik sendrom) ortaya çıkabilir.

Patolojik inceleme yapıldığında yüzde 85 hastada küçük hücreli olmayan tipte akciğer kanseri saptanır. Bu gruptaki kanserler çoğunlukla adenokarsinom, skuamoz hücreli (epidermoid) karsinom veya büyük hücreli karsinomdur.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir