Astım Hastası İçin Grip Aşısı ve Grip Yönetimi

- 5 Aralık 2017

Astım hastalarında grip aşısıyla ilgili kritik uyarılar ve griple mücadelede alınması gereken tedbirler. Astım hastalığı olanlara grip bulaşma olasılığı daha yüksek olmasa da, astım hastaları için influenza (grip) enfeksiyonu, ileri semptomlara ve hastalıklara neden olabilir. Bunun nedeni, astımı olan insanlar şişmiş ve hassas hava yollarına sahip olmasıdır. İnfluenza, hava yolları ve akciğerlerde iltihaba neden olabilir. Akciğerlerdeki grip infeksiyonu, astım ataklarını tetikleyebilir ve astım semptomlarını kötüleştirebilir. Aynı zamanda pnömoni ve diğer akut solunum yolu hastalıklarına da yol açabilir. Astımlı yetişkinlerin ve çocukların, grip bulaşmasından sonra zatürreye yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Astım, grip sonrası hastanede bakıma ihtiyaç duyan hasta gruplarının tepesinde yer alır.

Altı ay ve daha büyük olan astımlı herkes gribe yakalanmamak için grip aşısı yapmalıdır.

Aşı, influenzaya karşı korunmada ilk ve en önemli adımdır. Muaynehaneler, klinikler, sağlık bölümleri, eczaneler, kolej sağlık merkezleri ve gittikçe artan sayıda işveren ve devlet okulları bulunan grip aşıları birçok yerde sunulmaktadır.
Astımlı insanlar hangi grip aşılarına yakalanmalıdır?

Grip Aşıları

Grip aşıları (inaktive (öldürülen) grip virüsünden yapılmış), astım veya diğer sağlık koşulları olup olmamasına bakılmaksızın 6 ay ve daha büyük yaştaki insanlarda kullanım için onaylanmıştır. Grip atışı, astım hastalığında uzun süredir ortaya çıkan bir güvenlik kaydına sahiptir.

Burun sprey aşı, 2 yaşından büyük insanlarda kullanım için onaylanmıştır. Bununla birlikte, 2017-2018 sezonunda burun sprey aşılarının, son mevsimdeki etkinliği ile ilgili kaygılardan dolayı kullanılmaması önerilir.

Pnömokok enfeksiyonları influenza enfeksiyonlarının ciddi bir komplikasyonudur ve ölüme neden olabilir. Pnömokok aşıları influenza aşısı ile aynı zamanda verilebilir.

Önleyici Faaliyetler

Tıbbi bakım almak dışında hasta olduğunuzda evde kalın. Hastalanan diğer insanlardan uzak durun.

Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı bir mendil ile örtün ve kullandıktan sonra mendili atın.
Özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın.

Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçının (mikroplar bu şekilde yayılır); ve özellikle birisi hasta olduğunda, sıkça dokunulan yüzeyleri evde, işyerinde veya okulda temizleyin ve dezenfekte edin.

Doktorunuzla geliştirilmiş ve güncellenmiş yazılı bir Astım Eylem Planı’nı izleyin.

Astımı uzun vadede kontrol altına almak ve kötüleşen astımı veya saldırıları gidermek için günlük tedavi için bu planı takip edin.

Çocuğunuzda astım varsa, güncel astımlı Astım Eylem Planı’nın okulda ya da kreşinde olduğundan emin olun. Planın ve ilaçların ihtiyaç duyulduğunda alınmasının kolay olduğundan emin olun.

Grip belirtileri ile hastalanırsanız, hastalığınızın erken döneminde doktorunuzu arayın. Çünkü ciddi grip komplikasyonları riski yüksek olan ve grip enfeksiyonu veya şüphelenilen influenza enfeksiyonu olan kişiler için derhal tedavi önerilir.

grip aşısı, grip, astım

Tedavi en kısa zamanda başlamalıdır, çünkü antiviral ilaç tedavisi erken başladığında (semptomlar başladıktan sonraki 48 saat içinde) en iyi sonucu verir.

Antiviral ilaçlar grip hastalığınızı hafifletebilir ve kendinizi daha hızlı iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca, grip hastalığından kaynaklanabilecek ciddi sağlık sorunlarını önleyebilirler.

Oseltamivir (genel bir sürüm olarak veya Tamiflu® ticari adı altında temin edilebilir) veya Peramivir (ticari adı Rapivab®) astımlı insanlarda kullanılabilen iki antiviral ilaçtır. Bunlarla birlikte, astım veya diğer akciğer sorunları olan insanlarda hırıltılı soluğa neden olabileceği riski nedeniyle Zanamivir (ticari adı Relenza®) dışında bir antiviral ilaç kullanmamalıdır.

Antiviral bir ilaç almak için, bir doktorun bir reçete yazması gerekiyor. Bu ilaçlar grip virüslerinin vücudunda daha fazla virüs tutulmasını önleyerek gribe karşı savaşıyor.

Gribten kurtulmak için en iyi strateji dinlenmek, bol miktarda sıvı içmek ve alkol ve tütün kullanmamaktır. Tezgah üstü ilaçlar grip belirtilerini hafifletebilir, ancak öncelikle bir doktora danışmadan grip – özellikle ateş – semptomu olan çocuklara veya gençlere aspirin asla vermeyin. Grip benzeri semptomlara sahip çocuklarda ve gençlerde aspirin kullanımı, karaciğer ve beynin şişmesine neden olan ciddi bir durum olan Reye sendromuyla bağlantılıdır.
Doktorunuz, gribi tedavi etmek için Tamiflu (oseltamivir fosfat) veya Relenza (zanamivir) gibi bir antiviral ilaç da reçete edebilir, ancak bu, belirtileri yaşadıktan sonraki ilk iki gün içinde başlasanız etkili olur.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir