Hospis Nedir? Hospis Bakım ve Evde Kanserli Hasta Bakımı

- 25 Nisan 2017

Hospis nedir? Hospis bakım ve evde kanserli hasta bakımı hakkında.

Kanser hastalığı ilerlemiş, artık kemoterapi ve radyoterapinin faydası olacağı düşünülmeyen, bakıma muhtaç hastalar, uzun süre hastanede tutulamayabilirler. Bu hastalar, genellikle durumları stabil (iyiye ya da kötüye gitmeyen) hale getirildikten sonra destek önerileriyle birlikte evde ailelerinin yanında bakılmak üzere taburcu edilmektedir. Ülkemizde, sıkı bir aile yapısı olduğundan bu tür hastalara çoğunlukla evde ailelerinin yanında bakılabilmektedir.

Yurtdışında, özellikle Batı ülkelerinde, aile bağları bizde olduğu kadar güçlü değildir. Ayrıca, görülme sıklığı bizim ülkemizden daha çok olan kanser hastalarının bakım için uzun süre hastanede kalmasının masrafı sosyal güvenlik kurumları tarafından ödenmemektedir. Bu tür hastalara hastane dışında bakım yapabilen merkezler kurulma zorunluluğu doğmuş ve bu yerlere hospis ismi verilmiştir (“hasyuva” ismini kullanmayı öneriyorum). Hospis bakımı, hastanın kalan günlerini rahat ve onurlu bir biçimde geçirmesini ve insana yakışır, onurlu bir ölümü hedefler. Hospislerin yönetimi gönüllülük, parasal kaynağı ise bağış toplama (tanınmış firmalardan sponsorluk alarak veya vergi indiriminden faydalanmak isteyen vatandaşlardan para yardımı alarak vb) yöntemiyle sağlanmaktadır.

Şu anda Türkiye’de bu tür hastaların ihtiyaçları, hastanelerde veya evlerinde karşılanmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde de bu tür merkezlere ihtiyaç olacağı tahmin edilmektedir.

Evde Kanserli Hasta Bakımı

Kemoterapi veya radyoterapi vermekten vazgeçilmiş ve hastalığı doğal seyrine bırakılmış hastalarda, evde destek tedavileri vermek gerekecektir. Bu konuda hastanın ihtiyaçları doğrultusunda doktor gerekli bilgileri verecek ve sizinle haberleşecektir. Aşağıdaki durumlardan bazılarının hasta yakınları tarafından evde yapılması gerekebilir. Durumu hızla kötüye gitmeyen hastaları sadece bu işlemler için hastanede tutmaya, hastane enfeksiyonu riskine sokmaya ve evinden ayırmaya gerek yoktur.

Oksijen desteği: İhtiyacı olan hastalara, oksijeni yoğunlaştıran makineler veya oksijen tüpleriyle burundan maske veya delikli minik borularla oksijen verilebilir. Hastanın bu ihtiyacı doktor raporuyla belgelenirse bunun masrafları hastanın sigortası tarafından bazı durumlarda ödenebilir.

Havalı yatak: Sürekli yatan hastalarda ciltte yara açılmaması için bu tür yataklar kullanılabilir; aynı şekilde kullanımı, kiralanması için rapor yazılması gerekebilir.

Ağrı tedavisi: Hastaya gereken ilaçlar, ağrıyla ilgilenen doktorun önerileriyle, ağızdan veya damar yoluyla, beyin – omurilik sıvısına yerleştirilen kateterler yardımıyla, veya cilde yapıştırılan bantlar aracılığıyla verilebilir.

Beslenme: Hastanın iştah ve yutma durumuna göre, gerekirse ezilerek veya karıştırıcıda parçalanıp sıvılarla yumuşatılarak ağızdan beslenmek gerekebilir. Bazen küçük kutu veya şişelerde hazırlanmış, yüksek kalorili gıdaları vermek daha kolay olabilir. Bazı hastalarda, bu besinler, mide-bağırsak sisteminden beslenmeyi sürdürebilmek amacıyla, bir ucu burunda, diğer ucu midede olan ince bir borudan, veya mideye yerleştirilen, bir ucu karın cildinde bulunan gastrostomi tüpünden verilebilir.
Beslenememe günlerle ifade edilen kısa süreler boyuncaysa, damardan şeker, sodyum klorür, amino asit, lipid içeren sıvılar verilebilir.

Hastalarda gelişebilecek kabızlık, ishal, hıçkırık, depresyon, halsizlik, kaşıntı, bulantı, kusma, ağızda ve ciltte yaralar, terleme, kilo kaybı, iştahsızlık, uykusuzluk gibi sorunlar için doktorun önerileri alınabilir, reçete edilen ilaçlar kullanılabilir.

Evde çözümlenemeyen, sarılık, tedaviye cevap vermeyen ağrı, sara nöbeti, biliç kaybı, ateş ve enfeksiyon, kanama gibi problemler için, takip eden doktoruyla görüşülerek, bir çözüm olabileceği düşünülüyorsa hastanın tekrar hastaneye yatması sağlanabilir.

hospis, hospis nedir

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir