Kanser Ağrısı ve Ağrı Türleri

- 23 Kasım 2017

Birçok kanser ağrısı, tümörün kemiklere, sinirlere veya vücudun diğer organlarına baskı yapması nedeniyle oluşur.

Bazen ağrı kanser tedavinizden kaynaklanır. Örneğin, bazı kemoterapi ilaçları, ellerinizde ve ayaklarınızda hissizlik ve karıncalanmaya neden olabilir. Veya enjeksiyon yaptığınız yerde yanma hissi yaratabilirler.

Radyoterapi cilt kızarıklığına ve tahrişe neden olabilir.

kanser ağrısı

Akut ve kronik ağrı

Kanser ağrısı akut veya kronik olabilir.

Akut ağrı, yaralanmanın yol açtığı hasardan kaynaklanır ve yalnızca kısa sürebilir. Örneğin, ameliyat, akut ağrıya neden olabilir. Ağrı, yaranın iyileşmesiyle ilgilidir. Bu arada, ağrı kesiciler genellikle ağrıyı kontrol altında tutar.

Kronik ağrı sinirlerdeki değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Sinir değişiklikleri, kanserin sinirlere baskı yapması veya bir tümörün ürettiği kimyasal maddeler nedeniyle oluşabilir. Ayrıca kanser tedavisine bağlı sinir değişiklikleri ağrıya sebep olabilir.

Kronik ağrı, yaralanma veya tedavinin bitiminden çok uzun süre devam eder ve şiddetli olabilir. Devamlılık gösterebilir. Bazen ağrı hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir – örneğin, bir pansuman değiştirildiğinde veya dolaştığınızda. Bu tür ağrılara olay ağrısı denir.

Kronik ağrıya da kalıcı ağrı denir.

Sinir ağrısı

Sinir ağrısına nevropatik ağrı denir. Sinir veya omurilik üzerindeki baskı veya sinir hasarından kaynaklanır.

İnsanlar sıklıkla sinir ağrısını ateş basması, karıncılanma ya da cilt altında tarama hissi olarak tanımlarlar. Tam olarak ne hissettiğini açıklamak zor olabilir. Sinir ağrısının bazen diğer ağrı türlerine göre tedavisi daha zor olabilir.

Bazı insanlar ameliyattan sonra uzun süreli sinir ağrısı yaşarlar. Sinirler ameliyat sırasında kesilir ve iyileşmesi uzun sürer çünkü çok yavaş büyürler. Ameliyatlarından sonra bazı insanlar yaralarından yaklaşık 2 yıl veya daha fazla ağrılar yaşayabilir.
Sinir ağrısı, radyoterapi veya kemoterapi gibi diğer kanser tedavilerinin ardından da ortaya çıkabilir.
Kemik ağrısı

Kanser kemiğe yayılabilir ve kemik dokusuna zarar vererek ağrıya neden olabilir. Kanser, kemiğin belirli bir alanını veya birkaç alanını etkileyebilir.

Ayrıca somatik ağrı diye bilinen kemik ağrısı duyabilirsiniz. İnsanlar sıklıkla bu ağrıyı, donuk veya zonklama olarak tanımlıyorlar.

Yumuşak doku ağrısı

Yumuşak doku ağrısı, bir vücut organı veya kas ağrısı anlamına gelir. Örneğin, böbrek doku hasarına bağlı olarak sırtınızda ağrı olabilir.

Bu ağrıyı her zaman tam olarak anlayamazsınız, ancak genellikle keskin, kramplı veya zonklama olarak tanımlanır. Yumuşak doku ağrısına visseral ağrı denir.

Hayalet ağrı

Hayalet ağrı, vücudun bir kısmındaki ağrı anlamına gelir. Örneğin, göğüs çıktıktan sonra göğüs bölgesinde ağrı (mastektomi).

Hayalet ağrı çok gerçektir ve insanlar bazen onu dayanılmaz olarak tanımlarlar.

Doktorlar hala neden hayalet acı olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Bir teoriye göre, beyninizin düşünce bölümünün vücudunuzun bir bölümünün gittiğini bildiğidir – ancak beyninizin hissi bunu anlayamaz. Diğer muhtemel nedenler ameliyat sırasında kötü ağrı kontrolüdür.

Bir kol veya bacağı ameliyat olan 10 kişiden 6 ila 7’si (% 60 ila 70) hayali ağrı hissediyor.
Göğüs cerrahisi yaptıran kadınların yaklaşık üçte biri fantom göğüs ağrısı hissediyor.

Ağrı genellikle ilk yıldan sonra daha az olur. Fakat bazı insanlar hala bir yıl sonra ya da daha fazla acı çektiğini hissedebilirler. Çoğu insanda birkaç ay sonra bu ağrı biter.

Refere ağrı

Bazen insanlar vücudundaki organlardan vücudunun farklı bir bölümünde ağrı hissedebilirler. Buna, sevk edilen ağrı denir.

Örneğin, şişmiş bir karaciğer, sağ omuzda ağrıya neden olabilir – karaciğer sağdaki kaburgaların altında olmasına rağmen. Bunun nedeni, karaciğer omuzda biten sinirlere baskı yapmasıdır.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir