Kanser Ameliyatı, Kemoterapi ve Radyoterapi

- 25 Nisan 2017

Kanser ameliyatı, kemoterapi ve radyoterapi birlikteliği ile kanser tedavisi.

Kanserde ameliyat bölgesel bir tedavi şeklidir. Hastalarda ameliyata rağmen bir süre sonra hastalığın vücudun başka bir yerinde tekrarlaması sık görülüyorsa, bu hastalara ilaç tedavisi de verilmelidir. Bazı kanser türlerinde, hastalığın başladığı organ tamamen alınsa da, teşhise kadar geçen süre içinde bazı kanser hücreleri kan veya lenf dolaşımına geçip vücudun başka bir bölgesine gitmiş ve tüm bu süreç içinde sağ kalmanın, bir organa yerleşmenin ve yerleştikleri yerde kendilerine damar oluşturmanın yolunu bulmuş olabilir. Tetkiklerle bulamadığımız bu sıçramalara mikrometastaz denir. Bu durumda, etkisi kanıtlanmış ilaçlar veya radyoterapi ile, bazı hastalarda bu mikrometastazlar tamamen ortadan kaldırılabilir.

Mikrometastazların ortadan kaldırılamadığı hastalarda ise bir süre sonra nüks ortaya çıkar.
Yüzde 20 hastada nüks olacağı bilinen bir kanser türünde, eğer nüks oranı yüzde 10’a indirilebiliyorsa, 80 değil 90 hastanın kurtulması sağlanıyorsa aslında nüks olacak hastaların yüzde 50’si kurtarılmış olur. Bu durumda ameliyat sonrasında kemoterapi vermek mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Bu tür tedaviye adjuvan tedavi denmektedir.

Yüzde 10 nüks beklenen bir kanser türünde, nüks olacak hastalardan yüzde 10’u önlenebiliyorsa, yani 90 hasta değil 91 hastanın kurtulması sağlanabiliyorsa bu durumda yan etkilerini de düşünürsek adjuvan tedavi kararı vermek ilk örnekte olduğu kadar kolay olmayacaktır.

Kanser türlerinin bir kısmında bazı incelemeler, hastalığın yaygınlığını gösterebilir. Mesela prostat kanseri olduğu bilinen bir kişide tanı anında serum PSA değeri çok yüksekse, geçmişteki hasta deneyimlerinden, bu hastada radyolojik yöntemlerle tespit edilemeyen ve daha sonra ortaya çıkacak kemik metastazı varlığından bahsedilebilir. Bu durumda hastayı iyileştirmek için prostat bezini çıkartmanın bir faydası olmayacaktır. Bu hastaları ameliyat etmek yerine, çok yararlı olduğu bilinen, hormon engelleyici ilaçlar veya orşiektomi gibi yöntemler uygulanacaktır.

Tıptaki ilerlemelere bağlı olarak, vücuttaki kanser hücrelerini (aslında bu yeterli değil, ileride nükse sebep olacak kanser hücrelerini demek daha doğru) tespit edecek yöntemler ortaya çıktıkça, hangi hastaların ameliyat edilmesi, hangilerinin kemoterapi alması, hangilerinin radyoterapi alması gerektiği gibi kararlar daha doğrulukla verilebilecektir.

kanser tedavisi

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir