Kanser Araştırmalarında Gönüllü Denek Olmak

- 26 Nisan 2017

Yurt dışında pek çok ilaç piyasaya sürülmeden önce ve piyasaya sürülen ilaçların diğer kanserler üzerindeki etkileri üzerine araştırma yapılmaktadır.

Ülkemizde de bazen tek bir merkezin kendi yaptığı, çoğunlukla birkaç merkezin birlikte yürüttükleri, bazen de yurt dışında yürütülmekte olan bir araştırmanın parçası olarak ilaç araştırması yapılmaktadır. Ülkemizdeki araştırmalar, Sağlık Bakanlığı tarafından sıkı bir biçimde denetlenmekte, Etik Kurul tarafından incelendikten sonra kabul edilmektedir. Ayrıca hasta istediği an, sebep bildirmeksizin tedaviyi yarıda kesme hakkına da sahiptir.

Böyle bir araştırma için doktorunuz size öneride bulunabilir. Hastalığınız için değişik tedavi seçeneklerini araştırırken çeşitli araştırmalardan siz de haberdar olabilirsiniz.

Şu an kullanılmakta olan bütün kanser ilaçlarının, daha önce gönüllü denekler üzerinde araştırıldıktan sonra kullanıma sunulduğunu bilmekte fayda vardır. Ancak araştırılan ilaçların pek çoğunun da, ya yan etkileri ya da alışıldık tedavilere üstünlüğünün gösterilememesi sebebiyle terk edildiğini hatırlatmak gerekir. Bazen eskiden çok yan etki görüldüğü için vazgeçilen bir ilacın, yan etkileriyle başa çıkma yollarının bulunmasıyla yeniden kullanıma sunulabildiği de olmuştur.

Böyle bir ilaç araştırmasına katılacak hastanın anlatılan bilgileri iyice değerlendirmesi, imzalatılan formları dikkatlice okuması gerekir. Tedaviden kendi isteğiyle veya yan etki sebebiyle ayrılmak durumunda kalınırsa ne yapılacağının iyice anlaşılması gerekir. Bu çalışmalarda genellikle hastaya uygulanacak tedavinin, yeni ilaç mı yoksa alışıldık ilaç mı olduğunun rastgele seçildiğini unutmayın. Yani 3. aşama bir çalışmaya katıldıysanız, yeni ilacı (birden fazla ilaç birlikte veriliyorsa yeni tedaviyi) veya alışıldık tedaviyi alma olasılığınız eşit olacaktır.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir