Kanser Aşısı Nedir? Kanser Aşısı Bulundu Mu?

- 24 Nisan 2017

Kanser aşısı konusunda bazı araştırma ve uygulamalar vardır. Kanser yaptığı bilinen virüslere karşı bu virüslerle karşılaşmamış kişiler aşılanabilir. Yahut bağışıklık sisteminin mücadelesinin önemli olduğu malign melanom gibi bazı kanserlerde vücudun kanser hücresine karşı koymasını kolaylaştıracak aşılar yapılabilmektedir. Bu konuyla ilgili blogun çeşitli bölümlerinde daha ayrıntılı cevaplar verilmiştir. Genel bir kanser aşısı henüz yoktur; yapılan uygulamalar da rahim ağzı kanserini önlemek veya malign melanom hastalığını henüz yayılmamışken durdurmak gibi kısıtlı alanlarda yapılmaktadır.

HPV AŞISI ve RAHİM AĞZI KANSERİ

Rahim ağzı kanserine sebep olan insan papilloma virüsüne karşı koruyucu bir aşıdır, kansere sebep olan bazı HPV virüslerine bağışıklık kazandırır. Şu anda ülkemizde bulunan aşılar, HPV virüsünün en azından 16. ve tip 18. tipine karşı geliştirilmiştir. Bu iki tip, servikal kanserlerin en az yüzde 70’inden (ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 84’ünden) sorumludur. Bazı aşılar, HPV’nin genital siğil, kanser öncesi durum gibi başka hastalıklar yapan 6. ve 11. tiplerine karşı da koruyuculuk sağlayabilir. Aşı, virüsün genetik yapısını içermez ve hastalık yapma riski yoktur. Aşıdan önce bu virüsle ilgili bir kan tetkiki yapılmamaktadır.

Bu aşının yapılması ile ilgili, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 2009 Aralık ayında şu genel önerilerde bulunmuştur:

“9-13 yaş arası kız çocuklarında HPV’ye karşı rutin aşılama önerilir. İdeal olarak maksimum yararlanım için aşı HPV ile muhtemel karşılaşmadan önce uygulanmalıdır. Daha önce aşılanmamış 13 yaş üzeri adolesan kızların ve kadınların aşılanması önerilir. Servikal kanser tarama testleri (pap testi) aşılanmadan bağımsız olarak uygulanmaya devam etmelidir.”

Kanser aşısı

Kanser aşısı

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir