Kanser Bulaşıcı Mıdır?

- 24 Nisan 2017

Kanser bulaşıcı mıdır? Hangi kanser türleri bulaşabilir? Kanser nasıl bulaşır? Mikrop ve virüsler kanseri bulaştırabilir mi?

Bu sorunun önce kısa cevabını vermek, sonra da şu anki bilgilerimize göre açıklamak gerekir: Kanser, bir mikrop gibi kişiden kişiye bulaşabilseydi, en başta kanserle uğraşan doktorlarda bu hastalık daha çok görülürdü. Kanserli bir hasta yakını olmak, kanserli hastalara temas etmek, kanseri bulaştırmaz.

Ancak, bazı kanserlere yol açabilecek virüs veya bakteriler, kanserli hasta ile birlikte bulunuş şekline göre başka bir kişiye de aktarılmış olabilir. Bu virüs ve bakteriler, temas ettikleri her kişide kansere sebep olmayabilirler. Bu konuyu örneklerle açıklamak gerekir:

Helikobakter pilori (H.P.) mikrobu: Bu mikrop, daha çok sosyo-ekonomik durumla bağlantılı olarak kalkınmamış yerlerde yaşamış kişilerin midesine küçük yaşlardan itibaren yerleşir. Bazı kişilerde uzun yıllar sonra mide kanserine sebep olabilir. Bu kişiyle küçük yaştan itibaren aynı yerde yaşamış kişilerde de H.P. mikrobu olma olasılığı yüksektir. Altını çizerek vurgulamak gerekir ki, H.P. mikrobu saptanan kişilerin pek çoğunda mide kanseri gelişmez. Ancak birbiriyle hemşehri, komşu veya akraba iki kişide mide kanseri görülürse, bunun sebebi kişilerden birisinin diğerine kanser bulaştırmış olması değil, aynı ortamda, aynı mikrobu kapmış olmalarıdır. H.P. mikrobu bazı kişilerde, mide kanseri değil, mide lenfomasına da sebep olabilmektedir.

Hepatit B virüsü: Hepatit B virüsüyle karşılaşan kişilerin bazıları vücutlarından onu atamaz ve Hepatit B taşıyıcısı olurlar (HBs pozitif olarak isimlendirilir). Bu virüsü uzun yıllar taşıyan kişilerin bazılarının karaciğerinde siroza kadar gidebilecek doku hasarı olur. Karaciğer hasarı olan bazı kişilerde de karaciğer kanseri ortaya çıkabilir. Bu süreç, çoğunlukla onlarca yıl sürer. Hepatit B virüsü, vücut sıvılarıyla, yani kanla, cinsel ilişkiyle bulaşabilir. Birbirine Hepatit B virüsü bulaştırmış kişilerde değişik zamanlarda karaciğer kanseri ortaya çıkabilir. Bu sebeple, kişilerin Hepatit B virüsü taşıyıp taşımadıklarını test etmeleri ve taşıyıcı iseler, başkalarına bulaştırmamak için önlem almaları gerekir. Hepatit B ile hiç karşılaşmamış (HBs ve anti-HBc negatif) kişilerin aşı yaptırmasında fayda vardır. Hepatit B ile karşılaşan ve buna karşı bağışıklık kazanmış kişilerin (HBs negatif, ama anti-HBc ve anti-HBs pozitif) doğal bağışıklığı vardır ve aşı yaptırmasına gerek yoktur. Toplumda aşıyı kimlere yapacağınıza tek tetkikle karar vermek isterseniz, sadece anti-HBc tetkiki negatif çıkanları aşılamak gerektiği anlaşılmaktadır. Aşı sonrası bağışıklık oluşup oluşmadığını anlamak için anti-HBs düzeyi ölçülür. Bu düzey yeterli değilse belli aralıklarla aşı tekrarlanabilir.

İnsan papilloma virüsü (HPV): Bu virüsün bazı tipleri, bulaştıkları bazı kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır. Bu virüs, cinsel ilişki ile bulaşmaktadır ve bulaştırıcı olan erkek olduğu halde, kadınlar için önemli bir sağlık sorunu olmaktadır. Erkek veya kadın, ne kadar çok kişiyle birlikte olursa, bu virüsün çeşitli tipleriyle o kadar çok karşılacaktır. Son yıllarda, bu virüsün kansere yol açabileceği en çok bilinen bir kaç çeşidine karşı geliştirilmiş bir aşı uygulanmaktadır. Bu aşının faydası, virüsün bu çeşitleriyle karşılaşmamış kişilere olacaktır. Bu yüzden, en çok, henüz cinsel ilişkiye başlamamış genç kızlara uygulanmaktadır.

Yukarıdaki üç örnek, ülkemizde sık rastlanabilecek virüs veya mikroplarla ilgili verilmiştir. HTLV-1 virüsü, bazı ülkelerde, bulaştığı insanların yüzde 5’inde erişkin “T hücreli lösemi/lenfoma” denilen hastalığa sebep olabilir. Bu virüs, ülkemizde bir sağlık sorunu değildir.

Bu bilgilerin ışığında, pratik olarak, kanserli bir hastayla ilgilenmek, tedavi etmek, aynı evde yaşamak için bir engel yoktur. O kişide kansere sebep olan mikrobu, yıllarca önce siz de aldıysanız, bundan sonra yapacaklarınız zaten sizde kanser gelişme riskini değiştirmeyecektir. Gerçek hayattan örnekler verelim:

Eşiniz meme kanseri, kolon kanseri, mide kanseri, akciğer kanseri ise onunla cinsel ilişkiye girmek veya aynı masada yemek yemek, ona dokunmak size kanser bulaştırmaz. Eşinizde rahim ağzı kanseri varsa ve sebebi HPV ise, siz başka bir kadına cinsel yolla bu virüsü bulaştırma etkisine sahipsinizdir. Bulaşan kişi belki yıllar sonra rahim ağzı kanseri olabilir.

Eşinizde karaciğer kanseri (karaciğer metastazı değil) var ve sebebi Hepatit B virüsü ise, sizde Hepatit B virüsü taşıyıcılığı olup olmadığına bakılması gerekir.

Eşiniz sigara içtiği için akciğer kanseri olduysa ve siz de sigara içiyor veya geçmişte sigara dumanına maruz kaldıysanız, sigara dumanı yüzünden akciğer kanseri olma şanssızlığına sahipsinizdir.
Şu anki Onkoloji Biliminin bulguları, bazı mikropların (veya virüslerin) kansere sebep olabileceğini reddetmez. Hatta, yavaş seyirli bazı mide lenfoması türlerinde, önce antibiyotik tedavisi kullanılabileceğini bir seçenek olarak kabul eder. Hiç birimiz, antibiyotikle tedavi edilebileceğini bildiğimiz bir hastaya zorla kemoterapi / radyoterapi vermek / ameliyat tedavisi yapmak istemeyiz. Ancak, bunun tersi de doğrudur. Antibiyotik gibi, görece daha kolay ve yan etkisi az bir tedavinin yararsız olduğu (bunu hastada denemiş de olabiliriz, yayınlara göre faydasız olduğunu biliyor da olabiliriz) durumlarda da bir hastanın kemoterapi / radyoterapi / ameliyat gibi tedavileri almayarak iyileşme şansını kaçırmasını istemeyiz.

Kanser Bulaşıcı Mıdır?

Kanser Bulaşıcı Mıdır?

10 Yorum

 1. Pingback: Kanser Kan Yoluyla Bulaşır Mı? ★ Kanser Hakkında

 2. LADY BETÜL

  25 Nisan 2017 at 17:17

  şimdiye kadar kanseri bulaşamaz sanıyordum. AMA bazı durumlarda ve tiplerde bulaşıcı olabileceğini sayenizde öğrenmiş oldum. Mikrop ve virüsler kanser yapabiliyor. Cinsel yoldan bulaşanlar daha tehlikeli gibi. Çok sağ olun.

 3. Buket

  8 Şubat 2018 at 02:10

  İyi akşamlar babam akciğer kanseri kendisine ağrı kesici iğne yaptıktan sonra iğneyi elime batırdım yanlışlıkla akabinde elimden kan aktı ama çok korkuyorum bulaşırmı acaba teşekkürler

  • admin

   7 Mart 2018 at 17:21

   Merhaba,
   Geçmiş olsun. Hayır bulaşmaz.

   • volkan

    17 Eylül 2018 at 11:49

    organ nakli veya kan nakli olan kişinin vucudu nasıl organı,kanı kabul ediyorsa aynı şekilde kanser hucresini de kabul edebılır.. dikkatimi çeken başka bir şey ise ayn evde yaşayan eşlerin ikisinde de ortaya çıkan kanser.aynı evde yaşamayan çocuklarda çıkmıyor gibi halbu ki genetik olarak çocukların daha yatkın dolayısyla anne çocuk veya baba çocuk ta olması gerekıyor.

 4. Sırrı kontaş

  2 Nisan 2018 at 14:55

  Akciğer kanseri olan bir kişinin aynı çatı altında oturulması halinde diğer kişilere bulaşma şansı nedir

  • admin

   2 Nisan 2018 at 15:31

   Bazı virüs ve bakteriler için taşıyıcı değilse akciğer kanseri direkt olarak bulaşmaz. Bu konuda makalenin şu bölümünden sonra anlayabileceğiniz gerçek örnekler var: “Gerçek hayattan örnekler verelim”

 5. Ahmet

  10 Haziran 2018 at 11:26

  Kanser öpüşme yolu ile bulaşırmı

  • admin

   17 Eylül 2018 at 17:52

   Çoğu durumda hayır. İlgili durum yazıda belirtiliyor.

 6. volkan

  17 Eylül 2018 at 11:51

  organ nakli veya kan nakli olan kişinin vucudu nasıl organı,kanı kabul ediyorsa aynı şekilde kanser hucresini de kabul edebılır.. dikkatimi çeken başka bir şey ise ayn evde yaşayan eşlerin ikisinde de ortaya çıkan kanser.aynı evde yaşamayan çocuklarda çıkmıyor gibi halbu ki genetik olarak çocukların daha yatkın dolayısyla anne çocuk veya baba çocuk ta olması gerekıyor ama ebebeyn -cocuk ta olmuyor aynı evde yaşayan iki ebebeynde oluyor.

  • admin

   17 Eylül 2018 at 17:51

   Merhaba,
   Kanser yalnızca bir organla ilgili bir hastalık değil. Bağışıklık sistemi yani bütünle alakalı. Organ nakillerinde tümörlü organ kabul edilmez.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir