Kanser Hastaları İçin Yaz Önerileri

- 7 Mart 2018

Sıcak havalarda, yaz mevsiminde kanser hastaları için rahatlatıcı ve sağlıklı öneriler. Bunaltıcı yaz havasında, sıcaklarda, nemli ortamlarda bu önerilerle kendinizi rahatlatın.

Kanser tedavisi görürken yaşam biçiminiz üzerinde çok fazla ayarlama yaparsınız. Sıcaklarda, tedavinin sizi nasıl etkilediğine bağlı olarak, yazın ne gibi tedbirler alabileceğinizi de öğrenmeniz gerekir.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, radyasyon tedavisi cildinizin daha kolay yanmasına neden olabilir. Kemoterapi sırasında güneşe maruz kalmaktan kaçınmak istersiniz çünkü cildiniz hasara karşı daha hassastır. İlk başta kafa derinizi, kulaklarınızı ve boynunuzu korumak için dışarıda her zaman geniş bir şapka takarak kafanızı koruyabilirsiniz. Şapkayı ayakkabılarınızı sakladığınız yerde saklayın. Böyle dışarı çıkarken onlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, güneşe çıkmadan 15 dakika önce her iki saatte bir, vücudunuza geniş spektrumlu SPF 30 veya daha yüksek bir güneş kremi uygulamanızı öneriyor. Anahtarlığınıza eklemek için küçük bir şişe alın, böylece üzerinizde hep bir şeyler bulunur.
Vücudunuz gıda kaynaklı hastalıklara daha duyarlı olabilir

Mangalda veya pikniklerdeki yiyeceklerin böceklerden dolayı gıda kaynaklı bakterileri barındıracağı, çok uzun süre rüzgarla taşınan toz ve bakterilerin yiyeceklerinizi etkilemesi olasıdır. Kanser tedavisi sırasında, beyaz kan hücrelerinin sayımı genellikle azaltılarak bu bakterilerin enfeksiyonuna daha yatkın hale gelirsiniz. Mümkün olduğunca, açık hava etkinliklerinde, yiyeceklerinizi hijyenik biçimde kendiniz hazırlayın.

Bağışıklığınız en düşük olduğu zaman taze meyve ve sebzelerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Mikrop ve bakteriler herhangi bir çürük bölge etrafında toplanabilir. Tüm ürünlerinizi iyice yıkayın, çürümüş parçaların tümünü çıkartın ve yemeye başlamadan önce kendi ellerinizi de temizleyin.
Isı daha da rahatsız hissedersiniz

Isı ve nemin kanserli hastalar için geçerli olan herşeyi daha da kötüleştirdiğini malum. Kanser tedavisi nedeniyle sıcak basması olabilir. Bu durumdan kurtulmak için bir şemsiye ve portatif bir sandalye size yardımcı olacaktır. Yanınızda bir su şişesi taşımak, bol ve açık renk kıyafetler giymek rahatlatıcı olacaktır.

Buna ek olarak, peruğunuzu sentetik bir saç peruğine çevirmeniz, başınızın hava almasına yadımcı olacaktır. Ayrıca cildiniz daha fazla olduğunda hassas ve vücudunuzun bağışıklığı düşükse, böcek sokmalarına karşı daha şiddetli bir kaşıntı, şişme veya kızaran reaksiyon yaşayabilirsiniz. Doktorunuzdan bir böcek kovucu önermesini tavsiye etmesini ve özellikle böcek popülasyonları yüksek olduğu alacakaranlıkta dışarıda olmamayı tercih edebilirsiniz.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir