Kanser Hastalarının Cinsel Hayatı

- 26 Nisan 2017

Kanser ve cinsellik üzerine. Kanser hastalarının cinsel hayatı nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli? Kanserli erkek ve kadın hastalar cinselliği nasıl yaşamalı? Cinsel yolla kanser bulaşır mı?

KANSER HASTASI ERKEKLER İÇİN CİNSELLİK

Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız, tedaviden önce sperm saklama konusunda doktorunuza danışınız.

Genital bölgeye radyoterapi alan erkeklerin yüzde 40-60’ında zaman içinde yavaşça, 1 veya daha fazla sene içinde gelişen, çeşitli derecelerde sertleşme güçlüğü ortaya çıkabilir. Prostat ameliyatından sonra ortaya çıkan sertleşme güçlüğü ise tersine başlangıçta daha fazla olup zamanla iyileşebilir.

Testis, prostat, mesane, kalın bağırsak, hatta baş – boyun kanserleri sebebiyle tedavi gören erkeklerde sertleşme sorunları ortaya çıkabilir.

Hormonları yerine koyma tedavisinin işe yarayıp yaramayacağını öğrenmek için, serumda testesteron düzeylerinin ölçülmesi konusunu doktorunuza danışabilirsiniz.

Genital bölgeye verilen radyoterapi, ejekülasyon sırasında kısa süreli ağrıya, semen sıvısının azalmasına ve ciltte tahrişe sebep olabilir.

Testis kanseri sebebiyle lenf bezleri alınan hastalarda orgazm sırasında semen azalmış veya tamamen eksilmiş olabilir. Bu durum cinsel birleşmeden alınan zevki azaltmaz. Semenin normale gelmesi, aylar, yıllar sürebilir veya hiç gerçekleşmeyebilir.

Prostat kanserli hastalarda, tanı veya tedavi sırasında, biyopsi sonrasında semende kan olabilir. Bu durum endişe verici veya zararlı değildir, ama doktoru bilgilendirmek gerekir.

Bazen cinsel birleşme sırasında aniden idrar gelebilir. İdrar normalde sterildir ve eşlere zarar vermez.
Prostat kanseri sebebiyle radyoaktif çekirdek yerleştirilmiş hastaların, bu çekirdekler kazayla yerinden ayrılabileceği için birkaç hafta prezervatif (kondom) kullanması gerekebilir. Ne kadar süre kondom kullanılacağını doktorunuza sorunuz.

Retrograd ejekülasyonda semen sıvısı vardır, ancak, mesane çıkışındaki kapakçığın iyi kapanmaması sebebiyle meni mesaneye kaçar. Daha sonra işeme sırasında idrar bir miktar bulanık gözükebilir.

KANSER HASTASI KADINLAR İÇİN CİNSEL HAYAT

Jinekolojik kanserlerle ilgili ameliyatlardan sonra döl yolunda daralma veya kısalma olabileceği için, cinsel birleşme sırasında ağrı oluşabilir. Döl yolunu genişletici veya kayganlaştırıcı tedaviler uygulanması gerekebilir. Bu konuda ameliyatı yapan cerrahla konuşup bilgi alınabilir.

Kemoterapi, döl yolu duvarının incelmesine sebep olabilir. Bu yüzden cinsel birleşmeden sonra hafif bir kanama olabilir. Kimyasal maddeler içermeyen, kontraseptif jel gibi tahriş etmeyecek, sulu (su bazlı) kayganlaştırıcılar kullanmanın faydası olabilir.

Kemoterapi cinsel isteksizliğe yol açabilir; orgazm olmayı zorlaştırabilir. Tedavi bittikten sonra bu etkiler düzelecektir.

Cinsel birleşme sırasında yanma olması, mantar enfeksiyonundan dolayı olabilir, böyle bir durum olursa doktorunuzla konuşun.

Kemoterapi adetlerin bir süre kesilmesine sebep olabilir. Ancak adet görülmediği halde hamile de kalınabilir. Bu yüzden kemoterapi sırasında korunmaya devam etmelidir.

Bazı kemoterapiler, radyoterapiler veya yumurtalıkların ameliyatla alınması adetlerin erkenden sonlanmasına sebep olabilir. Eğer bu durum sizin için önemliyse, tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Eğer kısırlık ihtimali varsa, yumurtalığın kendisi veya içindeki yumurtaların dondurulup saklanması gibi işlemler açısından doktorunuza danışabilirsiniz.

Ostomi açılmışsa, cinsel ilişkiden önce torbasını boşaltmak gerekir. Ostomiyi veya torbasını gizleyecek çeşitli işlemler uygulanabilir.

KEMOTERAPİ ve RADYOTERAPİ GÖRÜRKEN CİNSEL YAŞAM

Kemoterapi ve radyoterapiden bahsederken hastaların cinsel işlevlerinde yaşanabilecek olumsuzluklardan bahsedilmiştir.

Kemoterapi ve radyoterapisi devam eden hastaların veya eşlerinin gebelik açısından korunmaları gereklidir. Kanser tedavisi, spermlere, yumurtalara, ceninlere zarar verebilir.

Herşeye rağmen, tedavi sırasında hamile kalınırsa ne yapılacağı konusunda tedaviyi yürüten onkoloğun bilgilendirilmesi önemlidir. Gebeliğin sonlandırılıp sonlandırılmaması gerektiğine karar vermek kolay bir iş değildir. Kanserin türü, gebeliğin dönemi, farkında olmadan yapılan tetkikler, verilen ilaçların türlerine göre başka bir seçenek olup olmadığı her hasta için ayrı ayrı değerlendirilip karar verilmelidir.
Kanser hücreleri, cinsel ilişkiyle bir başkasına bulaşmazlar. Cinsel ilişkinin kanser hastalarına veya eşlerine bir zararı yoktur. Gene de, bu konuda şüpheleri olanların doktorlarıyla konuşmaları gerekir.

Tedaviye başlamadan önce şu durumların farkında olmak gerekir:

Kanserin kendisine veya tedavisine ait korkular cinsel isteksizlik yapabilir.

Kemoterapi fazla miktarda halsizlik yapabilir.

Kalça veya genital organları içine alacak şekilde verilen ışın tedavisi, cinsel birleşme sırasında ağrıya sebep olabilir.

Hormon engelleyici tedaviler, yumurtalıkların, testislerin alınması, cinsel isteği azaltabilir.

Cinsel birleşme için hastanın kendisini zorlamaması gerekir, cinsel istek olduğunda da bu durumun gizlenmemesi, eşle konuşulması gerekir.

Eşler, birbirine dokunarak, sarılarak da birbirlerine olan sevgilerini, ilgilerini gösterebilirler.

Eşler birbirine kanser, kemoterapi veya radyasyon bulaştırmazlar.

KANSER HASTALARININ EŞLER AÇISINDAN CİNSEL YAŞAMI

Kanser ve tedavisinin cinsel birlikteliğiniz üzerinde yapabileceği etkiler açısından bilgi sahibi olmalısınız. Kemoterapi bitkinlik gibi yan etkiler yapabilir. Genital bölgeye uygulanan cerrahi veya radyoterapi cinsel organlarda şekil ve işlev bozukluklarına yol açabilir.

İnsanlarda hormon engelleyici veya hormon türünden ilaçların cinsel istek ve yaşantı üzerine ne tür etkiler yapabileceğini öğrenmeniz gerekebilir.

Kemoterapi veya radyoterapi devam ederken sabırlı olunuz. Eşinizin cinsel yönden kendini hazır hissetmesine fırsat veriniz.

Hastanın kuvveti azaldığında, fiziksel olarak dokunarak ve sarılarak ilgi gösteriniz. Cinsellik olmadan da samimiyet devam ettirilebilir. Şefkat, sıcakkanlılık ve saygı göstermek gerekir.

Hastanın vücudu ve cinsel işlevleri açısından neler hissettiğini öğrenin. Bazıları tedaviden sonra kendilerini çekici bulmazlar.

Her ikinizi de etkileyecek, vücuttaki kayıplar ve değişiklikler için kederlenmek doğal bir duygudur. Aranızdaki ilişkide zorluklar yaşıyorsanız psikolojik destek almak açısından konuşmalısınız.

Eşiniz kendini hazır hissettiğinde, her ikiniz için rahat olacak daha nazik hareket ve pozisyonları denemek için istekli olabilirsiniz. Bunun için zaman yaratmalısınız.

Eğer kuruluk her ikinizi de rahatsız ediyorsa, renksiz, kokusuz, sıvı içeren kayganlaştırıcılar kullanabilirsiniz.

Eşinizi incitmekten çekiniyorsanız, onunla, doktorunuz veya hemşirenizle bu konuyu konuşmalısınız.


Makalemde şu soruların ve konuların yanıtları bulunmaktadır:

Rahim kanseri olan kisi cinsel iliskiye girebilir mi?
Kanser cinsel yolla bulaşır mı?
Kanser sürecinde cinsellik
Rahim kanseri olan biriyle ilişkiye girmek tehlikeli mi?
Lösemi hastası cinsel ilişki
Lösemi cinsel yolla bulaşır mı?
Rahim kanseri erkeğe bulaşır mı?
Akciğer kanseri cinsellik

kanser cinsellik

Bir Yorum

  1. Pingback: Kemoterapi Cinsellik ve Üreme | Kanserde

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir