Kanser Hastası Yakını Olmak

- 3 Aralık 2017

Kanserli bir hastanın yakını veya bakıcısıysanız mutlaka okumanız gereken dört önemli ipucu.

Önce kendinize iyi bakın

Bakıcılar, yakınlar çoğu zaman kendi ihtiyaçlarını inkar ediyorlar. Takdir edilebilir, ama işe yaramaz. Kendilerini görmezden gelen bakıcılar, hasta oluyor, depresyona giriyor. Bunu önlemek için bakıcıysanız, kendiniz için her gün biraz zaman ayırın (ya da her hafta en azından bir gün). Okuma, müzik, hobiler, spor gibi kısa bir süre için bile olsa, egzersiz (hala dünyanın en iyi stres avcısıdır) gibi şeyler için zaman ayırın, iyi bir yemek yemek ve en sevdiğiniz etkinlikler yapın.

Çok fazla yardım etmeyin

Aşırı yardım, hastaya kendini kötü hissetirebilir. Üstün bir çaba içine giren bakıcı, hastanın kendini aptal hissetmesine veya bakıcısı için yük olduğunu düşünmesine neden olur. Bakıcılar hastalarının üzerine çok düşmemeliler.

Mizah anlayışınızı koruyun

Elbette, kanser ciddi bir konudur. Ancak bu süreci mizahla, şakalarla katlanılabilir hale getirebilirsiniz. Kemoterapi nedeniyle saçları dökülmüş hastanızı pembe parlak bir perukla güldürmek moral ve tedavi motivasyonu açısından iyi bir fikir olabilir.

Her şeyi yalnız başına yapma

Eğer tüm yükü siz omuzlarsanız hızlıca tükeneceksiniz demektir. Arkadaşları, komşuları, akrabaları ufak tefek de olsa tedavi sürecinin bir parçası yapmak herkese iyi gelecektir. Ayrıca bu amaçla kurulmuş sosyal kurumlardan, derneklerden, vakıflardan yeni arkadaşlar edinebilir; onlarla deneyim ve sıkıntılarını paylaşabilirsiniz.

Kanser hastası yakını

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir