Kanser ve Sosyal Yaşam

- 26 Nisan 2017

Kanserli hastaların psikolojik yaşamları, sosyal hayatları, kanser hastası yakınlarının çevresel durumu hakkında.

Kanser hastasının mümkün olduğunca eski yaşam biçimini devam ettirmesi önemlidir. Tedaviye ait yan etkiler belli dönemlerde daha fazla olabilir. Yan etkilerin azaldığı veya tamamen geçtiği zamanlarda eski yaşam biçimine dönmekte fayda vardır.

Dışarıda yürüyüş, arkadaşlarla birlikte yemek yemek, toplantılara katılmak gibi etkinliklerin mümkün ve olağan olduğu bilinmelidir. Bu isteğinizi doktorunuza bildirmekten, önerilerini almaktan çekinmeyin. Belki biraz uç noktada bir örnek olacak, 3 haftalık kemoterapi dönemlerinin arasında uçakla yurtdışı seyahatlere giden ve bundan keyif alan hastalar tanıdım. Böyle bir planınız varsa, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Sizin durumunuzun böyle bir seyahate uygun olup olmadığını, hangi acil durumların olabileceğini, bu durumda neler yapılabileceğini doktorunuza sormalısınız.

Evden hiç çıkmamak veya evde sürekli yatmak kişiyi hem psikolojik hem de fiziksel olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Eskiden tedavi araştırmaları yapılırken, sadece tümörün büyüklüğü veya hastanın yaşam süresine olan etkileri değerlendirilirdi. Artık araştırmalarda yaşamın niteliği de değerlendirilmektedir. Pek çok araştırmada, tedavinin nüksleri ne kadar azalttığı veya sağkalımı iyileştirmesi kadar, yaşamın niteliğini ne kadar etkilediği de yazılmaktadır.

sosyallik

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir