Kanserde Biyolojik Tedavi

- 28 Nisan 2017

Kanser tedavisinde biyolojik tedavi hakkında ayrıntılı bilgi ve en yeni gelişmeler. Kanser tedavisi için biyolojik ilaçlar, kanser aşıları ve etkileri.

Alışılmış cerrahi, radyoterapi veya kemoterapiden farklı bir tedavi şeklidir. Bağışıklık sisteminin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasıyla, kanser hücrelerinin yokedilmesi veya kanser tedavilerinin yan etkilerinin giderilmesini sağlayan tedavilerdir.

Vücudun bağışıklık sistemi, kanser hücreleri ve mikroplar gibi vücuda zararlı hücrelerle mücadele eden bir sistemdir. Bu sistemde, B lenfositler, T lenfositler, doğrudan öldürücü lenfositler, hücre yiyiciler (fagositler) görev yapmaktadırlar.

Laboratuvar ortamında üretilen biyolojik ilaçlara biyolojik yanıt değiştiriciler (BRM) denmektedir. Bu ilaçlar, interferonlar, interlökinler, -kemik iliğinde kan elemanlarını yapan- topluluk uyarıcı etkenler (CSF), eş-kökenli bağışıklayıcılar (Monoclonal antibody – MOAB), aşılar, gen tedavileri ve özgül olmayan bağışıklık düzenleyici ilaçlar olarak gruplara ayrılabilir.

Biyolojik tedavilerin yan etkilerinin olmadığı sanılmamalıdır. İlaçtan ilaca, hastadan hastaya değişen derecelerde, özellikle allerjik yan etkiler gözlemlenebilir. Ciltte kızarıklık ve şişme, ateş, titreme, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, kan basıncında azalma veya artma, kemiklerde ağrı bu ilaçların bazılarının uygulandığı, bazı kişilerde görülebilir.

İnterferon alfa-2a (Roferon), interferon alfa-2b (Intron), interlökin-2 (aldeslökin, Proleukin) : Bağışıklık sisteminin kanser hücreleriyle mücadele etmesini uyarır, bazı kanser hücrelerinin saldırgan davranışını engelleyebilir.

Filgrastim (Neupogen), Lenograstim (Granocyte), Pegfilgrastim (Neulasta): Mikroplara karşı savaşan akyuvarların yapılmasını hızlandırır. Kemoterapinin nötropeni sebebiyle gecikmesinin istenmediği hastalarda, veya kemik iliği nakli öncesi kök hücre toplamasını kolaylaştırmak amacıyla kullanılır.

Eritropoetin (Eprex, Neo Recormon): Kanda oksijeni taşıyan hemoglobin maddesini içeren alyuvarların kemik iliğinde yapılmasını hızlandırır. Kemoterapi sebebiyle kansızlık gelişen hastalarda sık sık kan vermek yerine bazen tercih edilen bir ilaçtır. Hastada kansızlık yapacak demir veya vitamin eksikliği olmaması, hemoglobin değerinin belli düzeyleri geçmemesi gibi belli bazı koşullar sağlandığında kullanılmaktadır.

Interlökin-11 (Oprelvekin, Neumega), kan pıhtısı oluşumunu sağlayan kan pulcuklarının kemik iliğinde yapılmasını hızlandırır. Çok ciddi allerjik tepkilere sebep olabilen bir ilaçtır.

Aşılar vücudun bağışıklık sisteminin istenen hücreleri tanımasını kolaylaştırır. Birkaç amaçla verilebilir: Koruyucu aşılar, kanser gelişmeden önce kanser yapıcı virüslere karşı, tedavi edici aşılar kanserli hastalarda tümörün yokedilmesi veya nüksünün önlenmesi amacıyla verilir.

Tedavi edici aşılarla ilgili çalışmalar daha çok bir cilt kanseri olan malign melanomlu hastalarda yapılmıştır.

Rahim ağzı kanserini önleyici koruyucu aşılar (Cervarix, Gardasil), kadınlarda insan papilloma virüs (HPV) enfeksiyonunu önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Gen tedavileri araştırma aşamasındadır.

Özgül olmayan bağışıklık düzenleyici tedavilere örnek olarak, kolon kanseri tedavisinde eskiden 5-fluorourasil ile birlikte kullanılan, levamisol (aslında parazit tedavi edici bir ilaçtır) ve günümüzde hala kullanılan, yüzeyel mesane kanserli hastaların mesanesinin içine verilerek birkaç saat boyunca içeride tutulan BCG aşısı (aslında tüberkülozu önlemek için kullanılan bir aşıdır) verilebilir.

kanser biyolojik tedavi

Bir Yorum

  1. rezzan aloevera

    30 Nisan 2017 at 16:38

    çok faydalı bilgiler var teşekkür ederim. Kanserin biyolojik tedavisi konusunda ilaç isimlerinin ve bunların yan etkilerinin yazılması güzel olmuş.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir