Kanserden Korunma Yolları

- 24 Nisan 2017

Kanserden korunma yolları. Kanser oluşumunu ve gelişimini engellemenin en etkili yolları.

Kansere sebep olduğu kanıtlanmış risk etkenleri, sigara kullanımı, bazı enfeksiyonlar ve radyasyondur.

Kansere sebep olması kuvvetle muhtemel risk etkenleri beslenme biçimi, alkol tüketimi, hareketsiz yaşantı ve şişmanlıktır.

Kanser yapabilecek kimyasal, fiziksel ve mikrobik etkenlerden uzak durmak gerekir. Günümüzde kanserin en büyük sebebi sigaradır. Kabaca kanserden ölümlerin üçte birinden sigara sorumludur. Sigaranın akciğer, ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, böbrek, mesane ve kalın bağırsak kanserlerine sebep olduğu bilinmektedir.

Güneş ışığı sağlık açısından yararlı olmakla birlikte aşırısı cilt kanserlerine sebep olabilir. Bazı cilt kanserleri, ameliyatla çıkararak kolayca iyileştirilebilirken, malign melanom adı verilen kanser, çıkarılsa bile bazı kişilerde daha sonra vücuda yayılarak ölüme sebep olabilmektedir. Güneşten koruyucu kremler cilt kanserlerine karşı bir miktar koruyabilse de, bunlara güvenip esmerleşmek amacıyla güneşte uzun süre kalınmamalıdır.

Alkol tüketimi de, başta ağız, boğaz ve yemek borusu olmak üzere çeşitli kanserlere sebep olabilir.

Yağ, kırmızı et ve yüksek kalorili besin tüketimini kısıtlamak önerilir ancak bu durum herkeste kanser gelişme riskini azaltmayabilir.

Taze sebze meyve tüketimi kanser riskini azaltabilir.

Rahim ağzı kanserine yol açabilen, cinsel yolla bulaşan HPV virüsüne karşı önlem almak, bu virüsle karşılaşmamış kişileri de aşılamak gerekir.

Çeşitli iş kollarında karşılaşılan, kanser yaptığı bilinen arsenik, asbest, benzen, krom, naftilamin, radon, katran, vinil klorid, odun tozu gibi maddelere karşı işyerlerinin gerekli önlemleri alması gerekir.

Kanserden Korunma

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir