Kansere İyi Gelen Vitaminler

- 24 Nisan 2017

Kansere iyi gelen, kanseri önleyen vitaminler. Hangi vitaminlerin eksikliği kanseri tetikler?

Kanserli olmayan kişilerde, vitamin kullanımıyla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Beklenenin aksine, hap şeklinde alınan vitaminlerin kanser gelişmesini engellediğine dair kuvvetli bir kanıt yoktur. Son zamanlarda D vitamini eksik olan kişilerde daha sık kanser görüldüğüne dair yayınlar yapılmıştır. D vitamini, besinlerle veya hap şeklinde alınabilir ama esas olarak, güneş sayesinde vücutta üretilir. D vitamini ve kalsiyum desteği yapılan kişilerde kanser gelişmesinin önlendiğine dair henüz kuvvetli bir kanıt elde edilememiştir. Vitamin eksikliğinin kansere sebep olduğunu tespit etmek (gözlem araştırması), ayrı, kişilere vitamin vererek kanser gelişme riskini azaltmak (önleme araştırması) ayrı bir konudur. Genel görüş, vitaminlerin, taze sebze ve meyveler şeklinde tüketilmesinin daha doğru olduğu yönündedir.

Kanser tedavisi gören kişilerde, vücudun vitamin ihtiyacı artmış olabilir. Bu yüzden destek olarak hap şeklinde alınabilir. Yeterince temiz tüketildiği sürece taze sebze ve meyvelerden alınmalıdır. Vitaminlerin kemoterapi veya radyoterapinin etkisini azalttığını, çoğalttığını savunan çeşitli araştırmalar olmakla birlikte, çoğunlukla bir etki gösterilememiştir.

Her insan gibi, kanser hastalarının da sebze ve meyveler alarak doğal yollardan vitamin ihtiyacını karşılaması gereklidir. Eğer bazı vitamin ve minerallerin eksikliği tespit edilirse doktorlar hastalarına ilaç şeklinde vitamin ve mineral de önermektedir. Herhangi bir eksiklik olmadığı durumlarda, etraftan duyumlarla doktora danışmadan ilaç kullanmak doğru olmayacaktır.

vitaminler

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir