Kemoterapi Alırken Grip ve Zatürre Aşısı Olmalı Mı?

- 30 Nisan 2017

Kanser hastaları, kemoterapi alanlar için grip ve zatürre aşısı hakkında.

Kemoterapi almakta olan veya alacak olan kanser hastalarının, yaşından bağımsız olarak grip aşısı olmaları önerilmekte ancak aşılanan hastaların sayısı beklenenden az olmaktadır.

Toplumda grip aşısı olanların yaklaşık yüzde 70-90’ında bağışıklık yanıtı gelişmektedir. Kemoterapi alan kanserli hastaların bağışıklığı zayıfladığı için aşıya yanıt verme oranı biraz azalmakla birlikte, aşı olmanın faydalı olduğu gösterilmiştir. Grip aşısının kanserli hastalarda da hafif derecede yan etkileri olabilmektedir. Grip aşısı ölü virüsler içerir ve influenza (grip) hastalığına sebep olmaz. Toplumda grip aşısına bağlı nadir olarak ciddi yan etkiler görülmüştür. Kemoterapi almakta olan hastalar bile grip aşısı yaptırabilir, ama eğer mümkünse en geç kemoterapi tedavisine başlamadan iki hafta önce yapılmasında fayda vardır. Kemoterapi vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığı için, aşıya yanıt olarak bağışıklayıcıların üretilmesi daha zor olabilir, ama yine de aşı yapılması önerilmektedir.

Zatürre (pnömokok) aşısının da kemoterapiden önce uygulanması önerilmektedir, ancak burada zamanlama farklıdır. Mümkünse kemoterapi başlamadan 4 hafta, en son 2 hafta önce yapılmalıdır, grip aşısıyla aynı anda uygulanabilir. Bu süre geçirildiyse, kemoterapi boyunca ve kemoterapi bittikten sonra 3 ay geçmeden pnömokok aşısı yapılmamalıdır. Polisakkarid tipte pnömokok aşısı yerine konjugat tipte aşı yapılırsa bağışıklık yanıtı gerçekleşme şansı artacaktır.

Bir çalışmada yüzde 62’si hala kemoterapi almakta olan meme kanserli hastaların yaklaşık yarısında grip aşısıyla her 3 tip, yüzde 75’inde ise sadece iki tip virüse karşı bağışıklık yanıtı oluştuğu gösterilmiştir.
Kemoterapisi bitmiş, remisyonda takipteki kanser hastalarının aşılanma önerileri, kanser olmayan hastalardaki gibi düşünülebilir; yani risk faktörleri varsa yapılmalıdır.

kanser grip zatürre aşısı ve kemoterapi

Bir Yorum

  1. EMİNE

    2 Mayıs 2017 at 20:10

    Kemoterapi alıyorum ve grip aşısı oldum. Bir yan etkisini görmedim. Ama yukarıdaki uyarıları dikkate almakta fayda var.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir