Kemoterapi Bulantı ve Kusma

- 28 Nisan 2017

Bazı kemoterapi ilaçları bulantı, kusma veya her ikisini birden yapabilir. Bazen mide boş olduğunda öğürmeler de olabilir. Bulantı-kusma, kemoterapi alırken, kemoterapi bittiğinde veya saatler hatta günler sonra ortaya çıkabilir. Bulantı kesici pek çok ilaç vardır ve yenileri de keşfedilip kullanıma sunulmaktadır. Genellikle kemoterapiye başlamadan 1 saat önce alınıp, bir kaç gün kullanılmaya devam edilirler. Bunun süresi, kemoterapi ilaçlarının etkisine ve vücudun buna nasıl cevap verdiğine bağlıdır. Bir ilaç bulantı – kusmayı önlemezse, başka bir ilaç önleyebilir; bazen bulantıyı kesmek için birden fazla ilaç da kullanılabilir.

Bulantıyı önlemek için mideye dokunmayan, kolay hazmedilen yiyecek ve içecekleri tercih etmelidir. Örneğin, tost, kraker, jöle gibi. Yiyeceklerin etkisi herkesde farklı olabilir. Bazıları kemoterapiden hemen önce hafif birşeyler atıştırınca kendilerini daha iyi hissederler. Bazıları ise kemoterapiye boş mideyle gelmeyi tercih eder, kemoterapiden önceki 2-3 saat birşey yiyip içmezler. Kemoterapi bittikten sonra, bir şey yiyip içmeden önce en az 1 saat beklemek gerekir. Üç büyük öğün yerine 5-6 küçük öğün yemek, yemekten önce çok fazla su içmemek, yemekten hemen sonra yatıp uzanmamak gerekir. Yiyecekleri çok sıcak veya çok soğukken tüketmemelidir, serin veya ılık olmalıdırlar. Sıcak içecekler biraz bekletilebilir veya buz parçacıklarıyla karıştırılabilir. Yemekler buzdolabından çıkartıldıktan sonra ısınması için biraz bekletilebilir. Kola gibi gazlı içecekler bekleyip gazını kaybettikten sonra içilmelidir. Kahve, balık, soğan, sarımsak gibi yoğun kokusu olan yiyecek ve içeceklerden uzak durulması önerilir. Meyveli veya sade buz emilebilir veya buz parçacıkları, şeker içermeyen sakız çiğnenebilir. Tedaviden önce sakinleşmiş, gevşemiş olmak gerekir. Güzel şeyler hayal etmek, derin nefes almak veya benzeri uygulamalar, okumak, müzik dinlemek, örgü örmek gibi uğraşların gevşemeye faydası olacaktır. Bulantı hissedildiğinde, yavaş ve derin nefes almak, temiz hava almak, birileriyle konuşmak, müzik dinlemek, televizyon – film seyretmek bulantıya yönelik dikkati dağıtabilir.

Onkolog veya hemşireyle bulantı hakkında görüşülerek ilaç veya akupunktur gibi diğer öneriler alınabilir. Verilen ilaçların tarif edildiği şekilde alınmasına dikkat edilmelidir.

kemoterapi bulantı kusma

Bir Yorum

  1. FEHMİ Akar

    28 Nisan 2017 at 15:33

    Önerileriniz sayesinde bulantım hafifledi. Kemoterapi alan hastaların dikkat etmesi gereken her şey sitenizde var. Sevgiler teşekkürler.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir