Kemoterapi Cinsellik ve Üreme

- 28 Nisan 2017

Kemoterapi alan kanser hastalarının cinsellik ve üreme sorunları ve çözüm önerileri hakkında.

Kadınlarda, yumurtalıkların baskılanması sebebiyle hormon seviyelerinde değişme, buna bağlı döl yolunda kuruluk, adetten erken kesilme gibi durumlar olabilir. Erkekte, hormon seviyelerinde değişiklik, penisin kanlanmasında azalma veya penisi kontrol eden sinirlerde hasara bağlı sertleşme sorunları ortaya çıkabilir. Bu değişiklikler, kişinin kemoterapiden önceki durumuna, kemoterapi ilaçlarının çeşidi ve dozuna, hastanın yaşı ve diğer hastalıklarına bağlı olarak değişebilir. Cinsel isteksizlik gibi bazı belirtiler, kemoterapi biter bitmez düzelebilir.

Kadınlarda sıcak basması, sinirlilik, döl yolunda kuruluk, adetlerde düzensizlik veya tamamen kesilme gibi menapozla ilgili bulgular, mesane ve döl yolu enfeksiyonları, cinsel isteksizlik, cinselliğe karşı endişe, gerginlik veya bunalım hisleri olabilir.

Erkeklerde, orgazm olamama, sertleşme güçlüğü, cinsel isteksizlik, cinselliğe karşı endişe, gerginlik veya bunalım hisleri olabilir.

Doktor veya hemşireyle bu konularda konuşulabilir. Çoğunlukla kemoterapi alan hastalarda cinsel birleşmeyle ilgili bir yasak, sakınca yoktur. Kemoterapi sırasında kadınların ve erkeklerin çocuk sahibi olmaması gerekir ve korunmalıdırlar. Kemoterapi sperm hücrelerine ve özellikle ilk üç ay içinde anne karnındaki bebeğe zararlı olabilir, doğum kontrolü uygulamak gerekir. Döl yolundaki kurumayı giderici veya enfeksiyonları önleyici kremler kullanılabilir. Sıkı elbiseler giymemek gerekir. Eşler birbirini anlamaya çalışmalı, birbirine yardım etmeli, cinsel sorunlar konusunda gerekirse bir psikolog, psikiyatrist, evlilik danışmanı gibi kişilerden yardım alınmalıdır.

KANSER HASTALARININ CİNSEL HAYATI MAKELEMİZİ MUTLAKA OKUYUNUZ.

kemoterapi cinsellik

 

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir