Kemoterapi Kısırlık Yapar Mı?

- 28 Nisan 2017

Kemoterapi ve kısırlık ilişkisi. Kemoterapi kısırlık yapar mı?

Bazı kemoterapi ilaçları kısırlığa sebep olabilir. Kadınlarda kemoterapi, yumurtalıkları zedeleyip, sağlıklı yumurta sayısını ve üretilen hormonları azaltabilir. Hormonlar azaldığında adetler erkenden durabilir (erken menapoz). Erkeklerde, kemoterapi sebebiyle hızla çoğalan sperm hücreleri de zarar görebilir. Sperm hücre sayısında azalma, hareketlerinde yavaşlama veya başka sebeplerle kısırlık ortaya çıkabilir. Kullanılan ilaçlar, hastanın yaşı, diğer sağlık sorunlarının olup olmaması kısırlık ortaya çıkmasına etki eden etmenlerdir. Kısırlık geçici veya kalıcı olabilir.

İleride çocuk sahibi olmak isteniyorsa, tedaviye başlamadan önce bu durumu doktora belirtmek gerekir.

Kadınlar için: Yumurtaların saklanması gibi yöntemler açısından bir fertilite uzmanıyla görüşme yapılması önerilebilir. Kemoterapi alan kadınların gebe kalmaması gerekir. Kemoterapi ilaçları, özellikle gebeliğin ilk 3 ayındaki bebeğe zarar verebilir, anormalliklere sebep olabilir. Kemoterapi ilaçlarının pek çoğu menapoza yol açmayacaktır. Bu yüzden, kemoterapi boyunca gebe kalmamak için doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması gerekir. Eğer gebelik şüphesi varsa gebelik testi yaptırmak gerekebilir.

Erkekler için: Spermlerin saklanması gibi yöntemler açısından bir fertilite uzmanıyla görüşme yapılması önerilebilir. Kemoterapi, spermlerde hasara yol açıp bebekte anormalliklere sebep olabileceği için eşlerin hamile kalmaması, doğum kontrolü uygulanması gerekir.

kemoterapi kısırlık

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir