Kemoterapi ve İshal

- 27 Nisan 2017

Kemoterapi ve ishal. Kemoterapi sonrası, kemoterapi görenlerde ishal sorunu ve yan etkiler için çözümler.

İshal nedir?: Yumuşak veya sulu, sık olarak dışkılamaktır. Kemoterapi ince ve kalın bağırsaktaki hücrelere hasar vererek, bazen de bağırsak hareketlerini hızlandırarak ishale sebep olabilir. Bazı enfeksiyonlar, kabızlığı tedavi için verilen ilaçlar da ishale sebep olabilir.

Günde 3 büyük öğün yerine, 5-6 küçük öğün yenmelidir. Sodyum ve potasyumca zengin besinler tüketilmelidir, çünkü bunlar kaybedilmektedir. Muz, portakal, şeftali, kayısı, haşlanmış veya püre yapılmış patetes yenebilir. Doktora veya hemşireye danışılabilir. Günde 8-12 bardak sıvı tüketmek gerekir. Oda sıcaklığındaki içecekler, yavaşça tüketilmelidir. Karbonatlı içecekler gazı bittikten sonra içilmelidir. Bulantı, susuzluk hissi veren içeceklere fazladan su katılmalıdır. Lifli gıdalar ishali kötüleştirir. Muz, beyaz pirinç, beyaz ekmekli tost, sade yoğurt gibi besinlerde lif azdır. Eğer ishal 24 saatten uzun sürerse veya beraberinde ağrı varsa mutlaka doktora haber verilmelidir. Damardan sıvı tedavisi vermek gerekebilir. Doktora sormadan ishal giderici ilaç almamalıdır. Büyük abdeste çıktıktan sonra temizlik amacıyla kağıt mendil yerine ıslak çocuk mendilleri kullanılmalıdır. Makatta yara, kanama, basur var mı kontrol edilmelidir.

Çok sıcak veya çok soğuk içecekler, bira, şarap, diğer alkollü içecekler, acı yiyecekler, yağlı, kızarmış yiyecekler, kahve, siyah çay, kola, çikolata gibi kafeinli yiyecek ve içecekler, kuru baklagil, lahana, brokoli, soya gibi gaz yapıcı besinler, lifli besinler tüketilmemelidir.

kemoterapi ishal

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir