Kemoterapi ve İştahsızlık

- 27 Nisan 2017

Kemoterapi ve iştahsızlık yan etkisi, kemoterapi alanlar için iştah açıcı çözüm önerileri.

İştahta değişme: Kemoterapi sırasında iştahta değişiklikler olabilir. Bulantı, ağız veya boğazdaki sorunlar sebebiyle yemek sırasında ağrı veya kemoterapi ilaçlarının kendisine bağlı iştahsızlık ortaya çıkabilir. Yorgunluk veya bunalım sebebiyle de iştahsızlık olabilir, bir gün, haftalar hatta aylar sürebilir. İştah olmasa da yeterli yemek yenmelidir. Bol protein, vitamin, kalorili gıdalar alınmalıdır. Yeterli beslenmek, enfeksiyonlarla mücadele ve kemoterapiye bağlı doku hasarının onarılmasına yardım edecektir. Aksi takdirde, kilo kaybı, halsizlik, tükenmişlik ortaya çıkabilir. Bazen bu durumun tersine, steroid ve bazı hormon tedavilerine bağlı olarak iştah artabilir, kilo alınabilir. Tedaviden önce bu konuyu sorarak bilgi alınmasında fayda vardır.

Günde üç büyük öğün yerine 5-6 küçük öğün yenebilir. Kalori ve protein içeriği yüksek besin ve içecekler tüketilmelidir. Yemek saatleri ile ilgili bir düzen hazırlayıp, aç olup olmamaya bakmaksızın bu düzene uymakta fayda vardır. Katı gıdaları tüketmek zor oluyorsa, meyve suyu, şurup gibi sıvılar içilerek protein, vitamin ve kalori ihtiyacı karşılanmalıdır. Bazı ilaçlar ağızda metalik bir tat hissine sebep olabilir. Bu durumda plastik çatal – kaşık kullanmanın, yemeği cam kaplarda pişirmenin faydası olabilir.

Yemekten hemen önce kısa bir yürüyüş gibi bazı etkinlikler iştahı çoğaltabilir. İştahı azaltabileceğinden, yemekten önce çok sıvı tüketmemelidir. Mutfak yerine salonda yemek, yalnız yerine başkalarıyla birlikte yemek, yalnız yeniyorsa beraberinde müzik dinlemek veya televizyon seyretmek, değişik tatta yiyecekler yemek gibi yöntemlerle yeme düzenini değiştirmenin faydası olabilir.

kemoterapi iştahsızlık

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir