Kemoterapi ve Kanama

- 27 Nisan 2017

Kemoterapi ve kanama yan etkisi hakkında. Kemoterapi kanama yapar mı? Kemoterapi sonrası kanamalar ve çözümler.

Kanama: Kan pulcukları pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı durdururlar. Bazı kemoterapi ilaçları, kemik iliğinde pulcukların yapılmasını engelleyerek kandaki sayısını azaltabilir. Pulcuk sayısının azalmasına trombositopeni denir. Bu durumda, herhangi bir yere çarpılmasa bile vücutta çürükler, ağızda veya burunda kanama, ciltte kümeler halinde küçük, kırmızı noktalar ortaya çıkabilir.

Dişler çok yumuşak bir fırçayla fırçalanmalı, fırçanın kılları sıcak suyla yumuşatılmalı, burun boşaltılırken sert davranmamalı, makas, bıçak, keskin cisimler kullanırken dikkatli olunmalı, traş olurken bıçak yerine elektrikli makine kullanılmalı, vücutta herhangi bir kanama olursa, kanamayı durdurana kadar yeterli basınç uygulayarak bastırılmalı, hastane ve ev içinde bile olunsa sürekli ayakkabı giymelidir.

Kürdan veya diş ipliği kullanmamak, incitici aktiviteler veya spor yapmaktan kaçınmak, makattan lavman, ilaç, ateş ölçer kullanmamak, boynu, kolları sıkan dar elbiseler giymemek, bileklik takmamak gerekir. Trombositopenik kişilerin alkollü içki tüketimi, cinsel ilişki, vitamin-bitkisel ilaç, destekleyici besinler, aspirin ve benzeri ağrı kesicileri kullanmak konularında onkologla görüşmesi gerekir.

Kabızlık varsa doktorla görüşüp bunu giderici ilaç kullanmak gerekir, aksi takdirde makattan da kanama olabilir.

Kemoterapi uygulanmadan önce pulcuk sayısı kontrol edilmektedir, gerekirse ilaç veya damardan pulcuk verilebilir (trombosit transfüzyonu işlemi). Pulcuk sayısı çok azsa kemoterapi ertelenebilir.

kemoterapi kanama

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir