Kemoterapi ve Kansızlık

- 27 Nisan 2017

Kemoterapinin yan etkilerinden kansızlık. Kemoterapi sonrası kansızlık anemi yan etkisi için çözüm önerileri.

Kansızlık: Alyuvarlar, kana rengini veren kırmızı renkteki hücrelerdir, oksijeni vücuttaki hücrelere taşırlar. Alyuvarların azalmasına anemi (kansızlık) denir. Vücutta oksijen azaldığında kalp daha hızlı atmaya başlar. Ayrıca nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, bitkinlik, baygınlık şikayetleri ortaya çıkabilir. Bazı kemoterapi ilaçları, alyuvarların üretimini de engelleyip kansızlığa sebep olabilirler.

Gece en az 8 saat uyumalı. Gün içinde 1-2 kez kısa bir uyuklamanın faydası olabilir. Gündüz yapılan işlere sınırlama getirilebilir, yalnızca zorunluluk gerektiren işler yapılmalıdır. Mesela işe gidilebilir, ama evde temizlik yapılmaz, yemek pişirmek yerine hazır yemek istenebilir. Akrabalar ve dostlar çocuklarla ilgilenmek, alışveriş yapmak, doktora götürmek ve benzeri konularda yardım edebilirler. İhtiyaç duyulan protein ve kaloriler yeteri kadar alınarak, vücudun kilo kaybetmemesi, tedaviye bağlı vücuttaki hasarın onarılması sağlanmalıdır. Bu konuda doktorlardan veya diyetisyenlerden öneri alınabilir. Hızla ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir, yatarken ayağa kalkmadan önce bir dakika kadar oturmanın faydası olacaktır.

Tedavi sırasında kansızlıkla ilgili tetkikler (hemoglobin değeri ölçümü) yapılacak, gerektiğinde hastaya kan (aslında alyuvar yani eritrosit) verilecek (eritrosit veya kan transfüzyonu işlemi) veya hemoglobin değerini yükseltecek ilaç, demir veya vitaminler verilecektir.

kemoterapi kansızlık anemi

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir