Kemoterapi ve Yorgunluk, Bitkinlik

- 27 Nisan 2017

Kemoterapi sonrası yorgunluk ve bitkinlik hissediyorsanız bu harika çözüm önerileri derdiniz derman olacak.

Bitkinlik, Yorgunluk: Kemoterapi sonrasında hafiften şiddetli dereceye kadar bitkinlik hissedilebilir. Bazıları, bu durumu halsizlik, yorgunluk, tükenmişlik, ağırlık veya yavaşlama şeklinde tarif edebilir. Dinlenmek her zaman işe yaramayabilir. Bazı kişiler kemoterapi boyunca, hatta kemoterapi bittikten haftalar, aylar sonra bile bitkinlik hissettiklerini söylerler.

Bitkinliğin derecesi, uygulanan kemoterapinin tipine, kontrollere sık sık gelip gitmeye, gerginlik, bunalım gibi hislere bağlı olarak değişebilir. Kemoterapi ile aynı zamanda radyoterapi de uygulanmışsa bitkinliğin şiddeti artabilir.

Bitkinliğin diğer sebepleri, kansızlık, ağrı, çeşitli ilaçlar, iştah bozuklukları, uykusuzluk, hareketsizlik, nefes darlığı, enfeksiyon, bir seferde çok fazla şey yapmaya çalışmak ya da diğer sağlık sorunları olabilir.
Bitkinlik aniden ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş artabilir. Bitkinlik farklı şekillerde algılanabilir. Aynı kemoterapiyi alan iki kişiden birisi kendisini daha az veya daha çok bitkin hissedebilir.

Gevşemek: Derin düşünceye dalmak, birisiyle konuşmak, yoga gibi yöntemlere başvurulabilir.
İyi beslenmek: Üç büyük öğün yerine 5-6 küçük öğün yemek, hazır çorba, dondurulmuş gıda, yoğurt, süzme peynir gibi kolay hazırlanabilen yiyecekler tüketmek, en az 8 bardak içecek almak işe yarayabilir.

Dinlenmek: Arada sırada 10-15 dakika dinlenmek, kısa bir süre kestirmek, uyuklamak fayda sağlayabilir. Gündüz uykuları bir saatten az tutularak gece uykusu kolaylaştırılabilir.

Hareket: Hareket etmek (egzersiz), bitkinliği azaltabilir, gece uyumayı kolaylaştırabilir. Onbeş dakika yürümenin, yoga gibi hareketlerin, bisiklet pedalı çevirmenin faydası olur. En güçlü hissedilen dönemde hareket etmelidir.

Fazla zorlamamak: Bitkin kişiler, eskiden olduğu gibi her şeyi yapacak gücü kendilerinde bulamayabilirler. Bazı işleri tek başına yaparken, başkalarından yardım almak gerekebilir. Okumak, örgü örmek gibi hafif işler yapılabilir.

Uyku: Kemoterapiden önce daha az ihtiyaç duyulsa bile, gece en az 8 saat uyumaya çalışmalıdır. Gündüz hareketlilik, kitap okumak, bulmaca çözmek, müzik dinlemek, diğer sessiz etkinlikler gibi yatağa gitmeden önce yapılan gevşetici etkinlikler uykuyu kolaylaştırabilir.

Kişiye özel çalışma düzeni: Bitkinlik yüzünden çalışma düzenini değiştirmek gerekebilir. Bazen günde birkaç saat veya haftada birkaç gün çalışmaya izin verecek kadar bitkinlik olabilir. Eğer çalışma şekli uygunsa işyerinde değil evde çalışmak denenebilir. Gerekiyorsa, doktorla konuşarak istirahat raporu alınmalıdır.

Başkalarından yardım: Aile bireyleri, yakın arkadaşlar ev işlerine, hastaneye gidip gelmeye yardım edebilir, yiyecekler için alışveriş yapıp yemek pişirebilir, hazırlanmış yemekleri dondurabilirler.
Diğer hastalarla görüşmek: Bitkinlikle ilgili olarak kemoterapi alan / almış diğer hastalardan fikir alınabilir, birlikte grup olarak görüşmeler yapılabilir.

Günlük tutmak: Her gün nasıl hissedildiği not alınarak zamanı değerlendirmek için planlar yapılabilir.

Doktorla görüşme: Bitkinliği azaltıcı, iyi hissettirici, iştah açıcı ilaçlar reçete edilebilir. Bitkinliğin sebebi kansızlıksa bunun tedavisi yapılabilir.

kemoterapi yorgunluk

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir