Kemoterapide Ağız, Diş, Dil ve Boğaz Sorunları

- 28 Nisan 2017

Kemoterapi ağız yarası, kemoterapi alırken diş ağrısı, kemoterapi sonrası ağız, dil, diş ve boğaz yaraları, ağrıları üzerine.

Ağız, dil, boğazdaki hücreler, hızla çoğaldıkları için kemoterapiden zarar görebilir; dişler, dişetleri, ağız tabanı, tükrük yapan bezler etkilenebilirler. Kemoterapi bittikten kısa süre sonra bu etkilerin hemen tamamı kaybolur.

Beklenebilecek sorunlar, tükrük üretiminin azalmasına bağlı ağızda kuruluk, tat ve koku duyusunda azalma veya değişiklikler, diş, dişeti, dilde enfeksiyon, sıcak veya soğuk besinlere karşı hassasiyet, ağızda yara, aft ve bunlara bağlı yeme güçlükleridir.

Kemoterapiye başlamadan en geç iki hafta önce bir diş hekimine muayene olmak gerekir. Ağızın mümkün olduğu kadar sağlıklı olması sağlanmalıdır. Kemoterapi başlamadan önce dişlerle ilgili tedavilerin hepsi tamamlanmalıdır. Eğer diş hekimine gidilemediyse kemoterapi sırasında bunun için en uygun zamanı onkoloğa sorup öğrenmek gerekir. Diş hekimini de kanser ve kemoterapi hakkında bilgilendirmelidir.

Hasta ağzını her gün kontrol etmelidir. Yara, beyaz lekeler, enfeksiyonlar gibi değişiklikler farkedildiğinde onkoloğa danışmalıdır. Ağzın içi kuru kalmamalıdır, gün içinde pipetle su içmek, ezilmiş minik buz parçaları emmek, şekersiz sakız çiğnemenin bu açıdan faydası olabilir.

Ağız, dişler, dişetleri ve dil temiz tutulmalıdır. Yemeklerden sonra ve yatmadan önce dişler yumuşak bir fırçayla fırçalanmalıdır. Diş fırçalayınca ağrı oluyorsa dişler pamukla silinmelidir. Ağız, alkol içeren sıvılarla çalkalanmamalıdır. Bir bardak ılık suda ¼ çay kaşığı karbonat, 1/8 çay kaşığı tuz eritilerek ağız bununla çalkalanabilir. Diş araları her gün, incinen veya kanayan yerler varsa sakınarak iplikle temizlenmelidir. Pulcuk azalması veya kanama sorunu olan kişilerin iplikle temizlik yapması sakıncalı olabilir. Takma dişlerin ağıza kısa sürede, düzgün oturtulması ve temiz tutulması önemlidir.

Ağızda yara oluşmuşsa yenilen şeylere daha fazla dikkat etmek gerekir. Sulu, yumuşak, kolay çiğnenebilir ve yutulabilir özellikteki pişmiş tahıl ürünleri, patates püresi, çırpılmış yumurta gibi besinler yenebilir. Pişirilmiş yiyecekler karıştırıcıdan geçirilip püre haline getirilirse daha kolay yenir. Enfeksiyona önlem olarak, karıştırıcı kullanılmadan önce bütün parçaları, tercihen bir bulaşık makinesinde yıkanmalıdır.

Besinler küçük ısırıklarla, yavaşça çiğnenerek, beraberinde sıvı içerek tüketilmelidir. Yiyecekler, et suyu, sos, yoğurt veya diğer sıvılar katılarak yumuşatılabilir. Yiyecekleri serin veya oda ısısındayken tüketmelidir. Sıcak yiyecekler ağız içini ve boğazı tahriş edebilir. Ufak ezilmiş buz parçacıklarını emmek, ağızdaki ağrıyı azaltabilir. Yiyecek tavsiyesi için bir diyetisyenin görüşü alınabilir.

Eğer ağızda yara veya zedelenme varsa, ağzı incitebilecek, çizebilecek sert köşeli kraker, patates cipsi, patlamış mısır gibi yiyecekler, acı-baharatlı yiyecekler, portakal – limon – greyfurt suyu gibi asitli içecekler, çok şekerli içecekler, alkollü içecekler tüketilmemeli, kürdan gibi keskin kenarlı cisimler, tütün içeren sigara ve sakız kullanılmamalıdır.

kemoterapi ağız diş dil boğaz ağrı acı ve yaralar

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir