Kemoterapide Saç Dökülmesi ve Kellik

- 28 Nisan 2017

Kemoterapi saç dökülmesi, kellik. Kemoterapi alan kanser hastalarında saçları neden dökülüyor? Bu yan etkiye karşı neler yapılabilir?

Saç dökülmesi: Şaç veya vücudun herhangi bir yerindeki kıllar bazı kemoterapi ilaçları sebebiyle dökülebilir. Saç dökülmesi genellikle kemoterapi başladıktan 2-3 hafta sonra fark edilir. Kafa derisinde bir rahatsızlık hissedilir, bazen yavaşça, bazen de demetler halinde saç dökülür. Saçların hepsinin dökülmesi yaklaşık 1 haftada tamamlanır. Kemoterapi aldıktan 2-3 ay sonra saçlar yeniden çıkarlar. Kemoterapi almaya devam ederken de saç çıkabilir. Yeni çıkan saç çok hoş olacaktır, ancak eskisine benzemeyebilir. Daha ince, düz değil dalgalı, açık veya koyu renkte saç çıkabilir.

Ne yapmalı?
Tedaviden önce verilecek ilaçların saç döküp dökmeyeceği doktora sorulabilir. Saçlar kısa kesilebilir veya elektrikli bir makinayla tamamen alınabilir. Böylelikle, kontrolün hastada olduğu hissi de elde edilebilir. Eğer bir peruk kullanılacaksa, bu henüz kemoterapi başlamadan önce takılmalıdır. Böylelikle peruğun rengini, saçın gerçek rengine ve şekline benzetmek daha kolay olur. Kafa derisini sıkıştırmayan bir peruk kullanmaya dikkat etmek gerekir. Saçlar bebek şampuanı gibi nazik bir şampuanla hırpalamadan yıkanmalı, yumuşak bir havluyla, karıştırmadan, bastırarak kurulanmalıdır. Saç derisini tahriş edebilecek saç bükücü, fırça, elektrikli saç kurutma makinesi, saç bandı veya tokası, saç spreyi, saç boyası gibi şeyler kullanılmamalıdır.

Saçlar döküldükten sonra ise, kafa derisini güneşten, sıcaktan ve soğuktan koruyucu şeyler örtülmeli veya şapka giyilmelidir. Güneşe çıkmamalı, soğuk ortamlarda bulunmamalıdır. Kafaya koruyucu güneş kremi sürülebilir. Pamuklu değil, daha pürüzsüz satenden yapılmış yastık kılıfları tercih edilmelidir. Doktor, hemşire, arkadaş, aile yakını veya daha önce kemoterapi alıp saçları dökülenlerle görüşüp fikir almak saçları döküldüğü için endişelenen veya üzülenler için rahatlatıcı olabilir.

kemoterapi saç dökülmesi ve kellik

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir