Kemoterapinin Diğer Yan Etkileri

- 28 Nisan 2017

Kemoterapinin cilt, akne, sivilce, tırnaklar, idrar yolları, böbrekler, gözler üzerindeki yan etkileri üzerine.

Kemoterapinin Cilt ve Tırnak Üzerindeki Yan Etkileri

Cilt ve tırnaklarda değişiklikler: Bazı kemoterapi ilaçları cilt ve tırnaktaki hızlı çoğalan hücrelere zarar verebilirler. Bu değişiklikler ağrılı ve rahatsız edici de olabilir ancak çoğu hafiftir ve tedavi edilmelerine gerek kalmaz. Bazı önemli etkiler hayat boyu kalıcı olabileceği için hemen tedavi edilmeleri gerekir.

Hafif değişiklikler:

Kaşıntı, kuruluk, kızarıklık, pişik ve kabarıklıklar, cilt altındaki damarların renginin koyulaşarak belirgin hale gelmesi, esmer kişilerde bile güneşe karşı hassasiyet ve çabucak yanma, tırnaklarda kararma, sararma, gevşeme ve kırılmadır. Bazen tırnak dökülmesi olabilir ama yerine yenisi gelir.

Ciddi değişiklikler:

Radyoterapi almış bölgelerde kemoterapi sonrası kızarıklık, su toplanması ve ağrı oluşması (Radyasyon hatırlatması);

Damar yolundan verilen kemoterapi ilacının dışarıya akmasına bağlı;

Bazen de kaşıntı, kızarıklık, nefes darlığı gibi allerjiye bağlı bulgular olabilir.

Kaşıntı, kuruluk, kızarıklık ve pişik: Mısır nişastası sürülebilir, uzun süre banyo yapmak yerine kısa süre duş yapılabilir, sıkıştırmadan, hafifçe bastırarak kurulanmalıdır; hafif, sulu sabunlar kullanılabilir, cilt nemliyken krem veya losyon sürülebilir. Alkol içeren parfüm, kolonya gibi sıvılar sürülmemelidir.

Akne (sivilce): Yüz temiz ve kuru tutulmalıdır. İyileştirici krem veya sabunlar kullanmak açısından bir doktora danışılabilir.

Güneşe karşı hassasiyet: Güneş ışığından sakınmalı, yani güneşin en etkili olduğu sabah saat 10:00 ile öğleden sonra 16:00 arası güneşe çıkmamalıdır. Yüksek koruyucu özellikte güneş kremleri veya güneş geçmesine engel olan çinko oksitli sıvılar sürmelidir. Dudaklar da güneşten koruyucu bir krem kullanarak ıslak tutulmalı, açık renk pantolon, uzun kollu pamuk elbise giyilmeli, kasket takılmalıdır.
Tırnak sorunları: Bulaşık yıkarken, bahçede çalışırken, ev temizlenirken eldiven giyilebilir. Tırnak uçları kızarır veya ağrırsa doktora danışmak gerekir.

Radyasyon hassasiyeti: Radyoterapi almış bölgeleri güneşten korumak gerekir. Ciltte ağrı olursa serin, ıslak bez örtülebilir. Yumuşak, sıkmayan, pamuklu elbise ve çamaşırlar giyilebilir. Radyoterapi hassasiyeti olduğunda doktora görünmek gerekir.

Kemoterapinin İdrar Yolları, Böbrek, Mesane Üzerindeki Etkileri

İdrar yolları, böbrek, mesane değişiklikleri: Bazı kemoterapi ilaçları, böbrek ve mesanedeki hücrelere zarar verebilirler. Aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilir:

  • İdrar yaparken veya mesane boşaldıktan sonra yanma veya ağrı.
  • Sık sık ve acil olarak işeme ihtiyacı.
  • İdrar yapamamak.
  • İdrar kaçırmak.
  • İdrarda kan olması.
  • Ateş.
  • Titreme.
  • İdrarın portakal rengi, kırmızı, yeşil veya koyu sarı renkte olması, kuvvetli ilaç kokusu.
  • İdrar yollarıyla ilgili sorunların bazıları geçicidir, bazıları hayat boyu kalabilir.

Doktorlar kan ve idrar örneği alarak mesane ve böbreklerin nasıl çalıştığını kontrol ederler. Hastalar bol sıvı içerek, ilaçların böbrekten atılmasını kolaylaştırmalıdırlar. Siyah çay, kahve ve kola gibi kafein içerebilecek içecekler azaltılmalıdır. İdrar şikayetlerini hemşire veya doktora bildirmek gerekir.

Kemoterapi Grip, Gözler ve Sıvı Tutulması

Grip benzeri şikayetler: Bazı kemoterapi ve biyolojik tedavi ilaçları bunu yapabilir: Kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, bitkinlik, bulantı, ateş, titreme, iştah kaybı olabilir. Bu şikayetler genelde bir kaç günde geçer. Bu şikayetler bir enfeksiyona veya kanserin kendisine de bağlı olabilir, doktora danışmak gerekir.

Sıvı tutulması: Kemoterapi, hormonal ilaçlar veya vücudun hormon dengesindeki değişiklikler veya kanserin kendisi vücutta suyu tutup şişliklere yol açabilir. Yüzde, ellerde, ayaklarda, midede doluluk hissi ve şişme ortaya çıkabilir. Akciğer veya kalp zarlarında sıvı birikirse öksürük, nefes darlığı, kalp ritim bozukluğu olabilir. Karında şişkinlik ve gaz birikmesine yol açabilir.

Her gün aynı terazide tartılıp değişiklikler not edilmeli, sürekli kilo alınıyorsa doktora bildirilmelidir. Tuz tüketiminden kaçınmalıdır. İçilen sıvılar kısıtlanabilir. Doktorlar, sıvıyı azaltıcı (idrar söktürücü) ilaç verebilirler.

Gözdeki değişiklikler: Kontak lensleri takarken ağrı, zorlanma olabilir. Göz yaşı bezlerinde tıkanıklık, görmede bulanıklık olabilir. Aksine, göz yaşında artış da olabilir. Bu şikayetler olduğunda doktora görünmek gerekebilir.

kemoterapi yan etkiler

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir