Kemoterapinin Sinir Sistemine Etkileri

- 28 Nisan 2017

Bazı kemoterapi ilaçları sinir hücrelerine zarar verebilir. Sinir sistemiyle ilgili sorunların çoğu, kemoterapi bittikten sonraki bir yıl içinde kaybolur, ancak bazıları ömür boyu devam edebilir.

Bu sorunlar el ve ayaklarda yanma, güçsüzlük, hissizlik, keçeleşme hissi, eskiye göre fazla üşümek, yürürken ağrı, kaslarda güçsüzlük, yorgunluk, hassasiyet, beceriksizlik ve dengesizlik, cisimleri kavramak veya düğme iliklemekte zorlanmak, sallanmak veya titremek, az veya çok işitme kaybı, mide ağrısı, kabızlık, yemek borusunda ağrı, bitkinlik, hatırlama güçlüğü, baş dönmesi, bunalım olarak sayılabilir.

Bu sorunları mümkün olduğunca erkenden tedavi etmeye çalışmak gerekir; bu tür değişiklikler hemen doktora bildirilmelidir.

Bıçak, makas gibi sivri ve tehlikeli cisimleri kullanırken dikkatli olmak gerekir. Düşmemek için yavaş yürümeli, merdivenlerde parmaklıklara tutunmalı, banyo zemini kaygan olmamalıdır. Kaymayacak lastik tabanlı ayakkabılar giymelidir. Banyo sıcaklığı derece ile ölçülerek yanlışlıkla fazla sıcak su kullanılması önlenmelidir. Yemek pişirirken bir yerini kesmemeye ve yakmamaya her zamankinden fazla özen göstermelidir. Bahçede çalışırken, yemek pişirirken, bulaşık yıkarken eldiven kullanmalıdır. Yürürken denge sağlamak için baston kullanılabilir. Hafıza bozukluğu, şaşkınlık, bunalım durumları ortaya çıkarsa doktor bilgilendirilmelidir. İhtiyaç oluyorsa doktordan ağrı kesici istenmelidir.

kemoterapi sinir sistemi

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir