Kolon Kanseri Evreleri

- 21 Kasım 2017

Kolon kanseri teşhisi konduysa, doktorunuzun belirlemek isteyeceği ilk şeylerden biri kanserinizin evresidir. Sahne, kanserin yaygınlığı veya ne kadar yayılmış olduğu anlamına gelir. Evreleme, kolon kanseri için en iyi tedavi yaklaşımını belirlemek için gereklidir.

Kolon kanseri, TNM evreleme sistemi olarak adlandırılan Amerikan Kanser Komitesi tarafından kurulmuş bir sisteme dayalı olarak tipik olarak düzenlenmiştir.

Sistem aşağıdaki faktörleri göz önüne alır:

Primer tümör (T): Primer tümör orijinal tümörün ne kadar büyük olduğu ve kanserin kolonun duvarına mı geliştiğine mi, yoksa yakın bölgelere mi yayılmış olduğuna işaret eder.
Bölgesel lenf nodları (N): Bölgesel lenf nodları, kanser hücrelerinin yakındaki lenf nodlarına yayılıp yayılmadığına işaret eder.
Uzak metastazlar (M): Uzak metastazlar, kanserin kolondan akciğerler veya karaciğer gibi vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığı anlamına gelir.

Kanser evresi sınıflandırması

Her kategoride hastalık daha da sınıflandırılır ve hastalığın boyutunu belirten bir sayı veya mektup atanır. Bu atamalar, kolonun yapısına ve kolon duvarının katmanları boyunca kanserin ne kadar genişlediğine dayanmaktadır.

Kolon kanserinin evreleri aşağıdaki gibidir:

Evre 0: Bu, kolon kanserinin en eski formudur ve mukozanın ötesine veya kalın bağırsağın en derin katmanına erişmediği anlamına gelir.

Evre-Aşama 1: Evre 1 kolon kanseri, kanserin, mukoz olarak adlandırılan kalın bağırsağın iç katmanına, altto-mukoza olarak adlandırılan kolonun bir sonraki tabakasına kadar büyüdüğünü gösterir. Lenf düğümlerine yayılmamıştır.

Evre-Aşama 2: Evre 2 kolon kanserinde, hastalık evre 1’den biraz ileri ve bağırsak mukozasının ve submukozasının ötesine geçmiştir. Evre 2 kolon kanseri ayrıca, evre 2A, 2B veya 2C olarak sınıflandırılır.

2A: Evre 2A’da, kanser lenf nodlarına veya yakın dokuya yayılmadı. Kolonun dış tabakalarına ulaştı. Ancak tamamen geçemedi.
2B: Evre 2B’de, kanser lenf düğümlerine yayılmadı, ancak kalın bağırsağın dış tabakası ve iç organ peritonuna kadar büyüdü. Burası karın organlarını yerinde tutan zar.
2C: Evre 2C’de kanser yakındaki lenf nodlarında bulunmaz, ancak kolonun dış tabakasında büyümeye ek olarak yakın organlara veya yapılara da yayıldı.

Evre 3: Aşama 3 kolon kanseri, aşama 3A, 3B ve 3C olarak aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

3A: Evre 3A’da, tümör kalın bağırsağın kas tabakalarına ya da kas tabakalarına doğru büyür ve yakındaki lenf düğümlerinde bulunur. Uzak düğümlere veya organlara yayılmamıştır.
3B: Evre 3B’de tümör kolonun en dış katmanları boyunca büyümüş ve iç organ peritonuna nüfuz eder veya diğer organları veya yapıları istila eder ve bir ila üç lenf düğümünde bulunur. Tümör kolonun dış tabakaları içinden geçmez duvarda bulunur ancak 4 veya daha fazla lenf düğümünde bulunur.
3C: Evre 3C’de, tümör kas tabakalarının ötesine geçti ve kanser, uzaktaki lenf düğümlerinde değil, 4 veya daha fazla lenf düğümünde bulundu.

Evre 4A: Evre 4A kanseri, kanserin karaciğer veya akciğer gibi uzak bir bölgeye yayılmış olduğunu gösterir.

Evre 4B: Evre 4B, kolon kanserinin en ileri aşamasıdır ve kanser, akciğerler ve karaciğer gibi iki veya daha fazla uzak bölgeye yayılmıştır.

Evrelemeye ek olarak, kolon kanseri de düşük dereceli veya yüksek dereceli olarak sınıflandırılır. Bir patolog, kanser hücrelerini mikroskopta incelerken, hücrelerin sağlıklı hücrelere ne kadar benzediğine bağlı olarak 1’den 4’e kadar bir sayı atar. Not ne kadar yüksekse, hücreler o kadar anormal görünürler. Değişiklik gösterse de, düşük dereceli kanserler yüksek dereceli kansere göre daha yavaş büyür. Prognoz, düşük dereceli kolon kanseri olan insanlar için daha iyi kabul edilir.

kolon kanseri evreleri

Bir Yorum

  1. Pingback: Kolon Kanseri Öldürür mü? Kolon Kanserinde Yaşam Süresi Nedir? | Kanserde

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir