Kolon Kanseri Öldürür mü? Kolon Kanserinde Yaşam Süresi Nedir?

- 21 Kasım 2017

Kolon kanseri ölümcül müdür? Kolon kanseri evrelerinde yaşam şansı, ölüm oranı, sağkalım süresi nedir? Sorularının istatistiki yanıtları bulunmaktadır.

Kolon kanseri erken teşhis edilirse, genellikle iyileşebilir. Bu kanser tipinden ölüm oranı 1980’lerin ortalarından beri azalmaktadır, muhtemelen daha erken teşhis edildiğinden ve tedavilerin düzelmesinden dolayı.

Genel olarak, 5 yıllık sağkalım oranı, kanser bulunmasından en az 5 yıl sonra insanların yüzde kaçının yaşadıklarını belirtir. Kolon kanserli kişiler için 5 yıllık sağkalım oranı % 65’tir. 10 yıllık sağkalım oranı %58’dir. Bununla birlikte, kolon kanserli hastalar için hayatta kalma oranları, özellikle evre ve çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Kolon Kanseri Evreleri‘ni merak ediyorsanız…

Yerel evre (yayılmamış) kolon kanserli kişilerin 5 yıllık sağkalım oranı %90’dır. Bu erken evrede hastaların yaklaşık %39’una teşhis konur. Kanser çevredeki dokulara veya organlara ve / veya bölgesel lenf düğümlerine yayılırsa, 5 yıllık sağkalım oranı %71’dir. Kanser vücudun uzak bölgelerine yayılırsa, 5 yıllık sağkalım oranı %14’tür. Bununla birlikte, kolon veya rektumdan akciğere veya karaciğere yayılmış sadece bir veya birkaç tümör bulunan hastalar için bu tümörlerin cerrahi olarak çıkarılması kanseri ortadan kaldırabilir ve bu da bu hastalar için 5 yıllık sağkalım oranını büyük ölçüde artırır.

kolon kanseri yaşam şansı ve evreler

Kolorektal kanserli kişilerin hayatta kalma oranları ile ilgili istatistiklerin tahmin edildiğini hatırlamak önemlidir. Tahmin, Amerika Birleşik Devletleri’nde kanser hastası olan kişilerin sayısına dayalı yıllık verilerden alınmaktadır. Ayrıca, uzmanlar her 5 yılda bir hayatta kalma istatistiklerini ölçerler. Bu, tahminin, daha iyi teşhis veya tedavinin sonuçlarını 5 yıldan kısa bir süre için gösterebileceği anlamına gelmediği anlamına gelir.

0 Yorum

  1. Pingback: Kolon Kanseri Öldürür Mü? | Kanserde

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir