Meme Kanserinden Korunma

- 3 Mayıs 2017

Meme kanserinden korunma yolları üzerine. Meme kanserinde kimler, ne kadar risk altında öğrenin.

Yaşam biçimindeki değişikliklerin meme kanserinden koruyucu etkileri olduğu yönünde kanıtlar vardır. Bedensel hareketlilik özellikle genç kadınlarda daha fazla olmak üzere, muhtemelen adet kanamaları ve hormonal durum üzerine etki ederek meme kanseri riskini azaltmaktadır.

İçki içen kadınlarda meme kanseri riskinin arttığı gösterilmiştir.

Yağ tüketiminin az olduğu ülkelerde meme kanserinin daha az görüldüğü bilinmektedir. Ancak, ABD’de az yağlı beslenmeye geçmenin meme kanseri riskini azaltmadığı görülmüştür. Emzirmenin meme kanserinden koruyucu etkisi kesin değildir.

Meme kanseri riski yüksek kadınlara tamoksifen verildiğinde, hem kötü huylu, hem de iyi huylu meme tümörlerinin görülme sıklığı yarı yarıya azalmıştır. Tamoksifen, kalça kırığı riskini de azaltmaktadır. Ancak tamoksifenin bu kadınlardaki sağkalım üzerine faydalı etkisi kesinleşmemiştir. 50 yaşından genç kadınlarda tamoksifenin belirgin bir yan etkisi gözlenmemiştir. Ancak, 50 yaşından sonra, tamoksifen, rahim içi kanseri gelişmesi, akciğeri kanlandıran ve bacaktan kanı toplayan damarlarda pıhtı oluşumu gibi istenmeyen yan etkiler yapabilir.

Amerikan İlaç Dairesi, ilerideki 5 yılda meme kanseri gelişme ihtimali 1,66 kat artmış (60 yaşındaki bir kadında meme kanseri gelişme riskine eşit) kişilerde tamoksifen kullanımına onay vermiştir. Yan etkileri daha az olan raloksifen isimli ilacın meme kanserini önleyici etkileriyle ilgili araştırmalar da yapılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

meme kanserinden korunma

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir