Meme Kanserinin Görülme Sıklığı

- 2 Mayıs 2017

Dünyada ve Türkiye’de meme kanserinin görülme sıklığı, meme kanseri istatistikleri hakkında.

Meme kanseri, kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık üçte birinin sebebidir; kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin yüzde 15’inin, kanser ölümlerinin ikinci sık nedenidir.
Yüzbir meme kanserli hastanın, yüzü kadın ise, bir tanesi erkektir. Erkeklerdeki kanserli vakaların da yüzde birinden azı meme kanserli hastalardır.

Yaş arttıkça meme kanserine yakalanma olasılığı artar. 40 yaşından önce nadiren görülür. Tüm meme kanserli kadınların yüzde 0,8’i 30 yaş altında, yüzde 6,5’i 30-40 yaş arasındadır.

Amerika’da yaşayan beyazlarda, siyah, İspanyol ve Asya kökenlilerden daha sık görülür. Amerika yerlilerinde risk oldukça azdır.

Sosyoekonomik gücü yüksek kadınlarda diğerlerine göre daha sık görülür.

Meme kanseri geni taşıyan kadınlarda, bir memede kanser varsa, 10 yıl sonra diğer memede kanser olma olasılığı yüzde 40’a ulaşmaktadır.

Tamoksifen isimli ilacı kullanmak, 50 yaşından önce her iki yumurtalığı aldırmak meme kanseri riskini azaltmaktadır.

Radyoterapi ve kemoterapideki gelişmelerle, meme kanserli hastaların sağkalımı son yıllarda giderek iyileşme göstermiştir.

Son yıllarda mamografi gibi tarama tetkiklerinin kullanılmasıyla meme kanserine bağlı ölüm oranlarının azaldığı düşünülmektedir.

meme kanseri istatistikleri

Bir Yorum

  1. Kehribar Işığı

    7 Mayıs 2017 at 16:36

    Çok teşekkür ederim. Facebook’ta meme kanseriyle ilgili yeni trend var. 10 gündür baklava yemedim. 15 gündür çekirdek çitlemedim. Yazarak meme kanseriyle ilgili farkındalık yaratılıyor. Yazınızı paylaştım ve beğendim.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir