Mide Kanseri Belirtileri, Nedenleri ve Kanserin Görülme Sıklığı

- 31 Ekim 2017

Mide kanserinin belirtileri, görülme sıklığı ve nedenleri -kan grubu, beslenme, ırsi, genetik temeller- hakkında. Mide kanseri hastalarının çoğuna ilerlemiş evrede tanı konmaktadır. Ağrı, kilo kaybı, kusma, iştahsızlık gibi özgül olmayan şikayetler görülebilir. Hastaların yüzde 10-15’inde mide kanaması sebebiyle ağızdan kan gelebilir. İlerlemiş hastalıkta karında kitle veya sıvı toplanması olabilir.

Mide Kanserinin Görülme Sıklığı

Dünya çapında yılda yaklaşık 930.000 kişi mide kanserine yakalanmakta 730.000 kişi mide kanseri sebebiyle ölmektedir. Gelişmiş ülkelerde yıllar geçtikçe sıklığı azalmaktadır.

Erkeklerde kadınların yaklaşık iki katı fazla görülür, hastaların çoğu 65-74 yaş arasındadır. Beslenme ve çevresel etkenler önemli olduğu için dünyanın değişik bölgelerinde daha sık görülmektedir. Tüm mide kanserlerinin yaklaşık yüzde 40’ı Çin’de görülmektedir.

Mide Kanserinin Nedenleri

Sebze ve meyvelerin az tüketilmesi, fazla tuz ve nitrat tüketilmesi, tütsülenmiş, salamura veya turşu yapılmış besinlerin tüketilmesi mide kanseri riskini arttırmaktadır. Besinlerin buzdolabında saklanmasının, mide kanseri sıklığını azalttığı görülmüştür. Kömür madeninde çalışanlarda, nikel, kauçuk, kereste işinde çalışanlarda daha sık görülür. Sigara içenlerde, intestinal metaplazi hastalığı olanlarda, A kan grubu olanlarda, kanser dışı bir sebeple midesinin bir kısmı veya tamamı alınanlarda mide kanseri daha sık görülür. Ailesinde mide kanseri olan kişilerde risk, toplumdaki diğer kişilere göre iki kat artmıştır.

mide kanseri

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir