Mide Kanserinde En Yeni Tedaviler ve Araştırmalar

- 31 Ekim 2017

Bilim adamları, mide kanserini önlemenin yollarını aramaya ek olarak, daha iyi tedaviler aramaya devam ediyor. Bu anlamda mide kanseri konusundaki yeni tanı ve tedavi yöntemlerine, diyet, HP pilori, kemoterapi, antibiyotik, aspirin, antioksidanlar, sentinel lenf düğümü haritalama ilişkisine eğilmek gerekir.

Diyet

Araştırmalar, diyetteki farklılıkların dünyadaki mide kanseri riskindeki varyasyonları açıklamada önemli bir faktör olduğunu açıkça gösterdi. Nispeten düşük mide kanseri riski olan ülkelerdeki son araştırmalar, risk faktörleri hakkında bazı bilgiler sağlamıştır. Dondurulmuş etlerde yüksek risk görülürken; taze meyve ve sebzeli diyetler düşük riskle bağlantılı bulunmuştur.

Helicobacter Pylori Enfeksiyonu

Son yıllardaki araştırmalar, belirli Hp pilori tiplerinin mide kanseriyle daha kuvvetli bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermiştir. Kan gruplarıyla ilgili bazı kalıtsal özellikler, H. pilori ile enfekte olan birinin kanser gelişip gelmeyeceğini de etkileyebilir. Doktorların hangi kişilerin mide kanseri gelişiminde daha yüksek risk altında olabileceklerini test etmek için bu bilgiyi nasıl kullanacaklarını belirlemelerine yardımcı olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Son zamanlarda yapılan araştırmalar H pylori enfeksiyonunun diğer risk faktörleri ile olan etkileşimi üzerinde de çalışılmıştır. Örneğin, sağlıklı bir diyetin H pylori’ye yakalanmış insanlar için mide kanseri riskini azaltmak için özellikle önemli olduğunu keşfettiler.

Mide Kanserinde Kemoterapi

Kemoterapi, doğal veya insan yapımı kimyasalların kanser gelişimini azaltmak için kullanılmasıdır. Bazı kimyasal türleri mide kanserini önlemede faydalı olabilir.

Bazı çalışmalar halihazırda, mide kanseri veya diğer kanserlere karşı aktif olduğu bilinen ilaçların kombine edilmesi için yeni yollar deniyor. Yeni kemoterapi (kemo) ilaçları da araştırılmaktadır. Örneğin, S-1, 5-FU ile ilgili bir oral kemo ilaçtır. Bu ilaç, dünyanın başka yerlerinde mide kanseri için yaygın olarak kullanılır.

Antioksidanlar

Birçok kanserojen (kansere neden olan) faktör hücrelere, serbest radikal adı verilen bir tür kimyasal madde oluştururlar. Serbest radikaller, genler gibi hücrelerin önemli bölümlerine zarar verebilir. Zararın derecesine bağlı olarak, hücreler ölebilir veya kansere dönüşebilir.

Antioksidanlar, serbest radikallere zarar verebilecek veya oluşumunu engelleyebilecek besin maddeleri ve diğer kimyasal maddeler grubudur. Bu besin maddeler arasında C vitamini, beta-karoten, E vitamini ve mineral selenyum bulunur. Mide kanseri riskini azaltmak için diyet takviyeleri kullanmaya bakan çalışmalar şimdiye kadar karışık sonuçlara sahiptir. Antioksidan takviyelerinin kombinasyonlarının zayıf beslenme olan kişilerde mide kanseri riskini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bu alanda daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

Antibiyotikler ve Aspirin

H pylori tarafından kronik olarak enfekte kişilerin antibiyotik tedavisinin mide kanseri önlemeye yardımcı olup olmayacağını görmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bazı çalışmalar, bu enfeksiyonun tedavisinin kanser öncesi mide anormalliklerini önleyebileceğini ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu bulmuştur.

Gerçekten kemoprezervasyon olmamasına rağmen, bazı durumlarda antibiyotikler mide kanseri tekrarını önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar, antibiyotiklerin, erken evre mide kanseri için endoskopik mukozal rezeksiyon ile tedavi edilen insanlarda kanserin midenin başka bir bölümüne geri gelme riskini düşürebileceğini gösterdi.

Bazı (fakat hepsi değil) çalışmalar, aspirin veya ibuprofen gibi non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) alan hastaların mide kanseri riski daha düşük olduğunu bulmuştur. Bu olası bağlantıyı daha iyi tanımlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu arada, doktorlar genellikle bazı insanlarda ciddi yan etkilere neden olabilecekleri için bu ilaçları sadece kanser riskini azaltmaya çalışmak için kullanmamayı önermezler.

Sentinel Lenf Düğümü Haritalama

Doktorlar melanom ve göğüs kanserinde çok başarılı olduklarını ispatlayan bu tekniği kullanarak mide kanserinin lenf düğümlerine yayılmasını tanımlamaya çalışıyorlar.

Sentinel lenf nodu haritalamasında, cerrah kansere bir mavi boya ve / veya radyoaktif bir izleyici madde enjekte eder. Bunlar, kanser yayılımının ilk bölgesi olacak olan lenf düğümlerinde yoğunlaşır. Doktorlar bu lenf düğümlerini kaldırabilir ve kanser arayabilir. Bu lenf nodlarında kanser bulunmuyorsa, kanserin başkalarına ulaşması pek olası değildir ve tam bir lenf nodu çıkartılması gerekli olmayabilir. Eğer sentinel lenf düğümünde kanser bulunursa, tüm lenf bezlerinin çıkarılması gerekecektir.

2 Yorum

 1. fırat kulaç

  31 Ekim 2017 at 20:12

  babam yıllarca mide kanseriyle çok ağrı çekti. Çok şükür kurtuldu. İnanılmaz yararlı bilgiler verdiğiniz sitenizi ve sizi tebrik ediyorum.

  • çiğdem

   5 Şubat 2018 at 10:46

   Babanız nerde tedavi gördü nasıl bir süreç uyguladınız.Annem mide kanseri oldu 78 yaşında ve nasıl bir tedavi uyguluycaz nereye gidicez bilmiyoruz.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir