Radyoterapi Nedir? Nasıl Uygulanır?

- 26 Nisan 2017

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek ve yayılmalarını önlemek için yüksek dozda radyasyon verilen bir kanser tedavisidir. Düşük dozdaki radyasyon röntgen filmi çekmek için kullanılır, radyoterapide daha yüksek dozlar verilmektedir. Vücuda dışarıdan veya içeriden uygulanabilir. Kanser hastalarının yarıdan fazlasına radyoterapi uygulandığı hesaplanmıştır. Bazı hastalıklarda tek tedavi yöntemi bile olabilir.

Radyoterapi kanserli hücreleri tamamen yok etmek amacıyla, bunun mümkün olmadığı bazı durumlarda da tümör kitlesini küçültüp uyguladığı basıncı dolayısıyla hastanın ağrı gibi şikayetlerini azaltmak amacıyla verilir. Radyoterapi kanser hücrelerini bir anda öldürmez. Günler, haftalar içinde kanser hücreleri ölmeye başlar; radyoterapi bittikten haftalar, aylar sonrasına kadar öldürücü etkisi devam eder.

Radyoterapi sadece kanserli hücreleri değil, etrafındaki normal hücreleri de etkiler, bu yüzden yan etkiler gözlemlenebilir. Tedavi sonrasında çoğu kişide bu yan etkiler hemen tamamen kaybolur. Bu yan etkileri en aza indirmek için çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Bunlar, mümkün olan en az dozu uygulamak, dozları günlere hatta bazen günlük dozu iki ayrı seferde bölerek vermek, yeni teknolojilerden ve bilgisayar çizimlerinden faydalanarak radyasyonu sadece tümör kitlesine yönlendirmek, ya da tümörlerde daha az radyoterapi ile birlikte etkisini arttırıcı ilaçlar vermektir.

Radyoterapi, karmaşık teknolojik cihazlar ve iyi eğitimli personel gerektiren pahalı bir tedavidir.

Radyoterapi çoğunlukla haftalar boyunca, hafta sonları hariç, haftanın 5 günü uygulanır. Uygulama sırasında herhangi bir acı hissedilmez. Günler ilerledikçe halsizlik, ağrı veya rahatsızlık hisleri ortaya çıkabilir. Tedavi boyunca vücudun kendini iyileştirebilmesi için gereken enerji miktarı artacaktır, özel bir diyet uygulamak gerekebilir. Bazı kişiler, tedavi boyunca mesleğini yapmaya devam edebilir. Ancak bazı kişiler de yarım gün çalışabilir, hatta hiç çalışamayabilir. Tedavi başlangıcında hiç bir şey hissedilmese bile, günler ilerledikçe yorgunluk, güçsüzlük şikayetlerinin giderek artması şaşırtıcı bir durum değildir. Tedavi sırasında rapor alıp, işe gidilemeyen günler olabilir. Tedavi bittikten sonra belli aralıklarla kontroller yapılır. Bu kontrollerde, radyoterapinin hastalık üzerine iyileştirici ve hasta üzerine olumsuz etkileri araştırılır, hastanın kendisini nasıl hissettiği sorulur. Bazı radyoloji ve laboratuvar incelemelerinin yapılması istenebilir.

radyoterapi

Radyoterapi Hastasının Doktoruna Sorması Gerekenler

Hastanın ne kadar öğrenmek istediğine bağlı olarak değişmekle birlikte radyoterapi ile ilgili aşağıdaki soruların sorulup cevaplarının not edilmesinde fayda vardır.

 • Hangi çeşit radyoterapiyi alacağım?
 • Radyoterapinin nasıl bir faydası olacak?
 • Tedavim kaç hafta sürecek?
 • Tedavim sırasında ne tür yan etkiler beklemeliyim?
 • Bu yan etkiler radyoterapi bittikten sonra geçecek mi?
 • Radyoterapi bittikten çok sonra karşılaşacağım yan etkiler olacak mı?
 • Beklenen yan etkilerle başa çıkmak için ne yapmalıyım?
 • Bu yan etkilere karşı siz neler önerebilirsiniz?
 • Radyoterapi hakkında daha fazla şeyi nasıl öğrenebilirim?

Bir Yorum

 1. cennet yılmaz

  27 Nisan 2017 at 12:05

  Annem de haftanın 5 günü radyoterapiye giriyor. Sabır isteyen bir süreç. Annemde halsizlik dışında yan etkisi görülmedi. Tüm kanser hastalarına acil şifalar dilerim. Aydınlatıcı makaleniz için teşekkürler. Sitenizde kanserle ilgili çok güzel bilgiler var.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir