Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

- 28 Haziran 2017

Rahim ağzı kanserinin belirtileri ve tedavisi. Menapoza girmemiş bir kadında, iki adet dönemi arasındaki kanamaya sebep olabilir. Kanama sıklığında ve miktarında artış, cinsel birleşme sonrasında kanama gibi şikayetler de görülebilir. Nadiren kötü kokulu akıntı, kalça ağrısı görülebilir.

Pap sürüntü testi adı verilen sitolojik tetkik, hangi ülkede kullanıldıysa hastalığın erken evrede teşhisini sağlamıştır.

Amerika’da ilk cinsel birleşmeden 3 yıl sonra ve 21 yaşı geçmeden taramaya başlanması ve belli aralıklarla tekrarlanması önerilmektedir. Son 3 kez bakılan ve 10 yıl içindeki sitoloji sonuçları sürekli olumlu gelen kişilerde 70 yaşından sonra tarama tetkikleri sonlandırılabilir.

Rahim ağzı kanseri düşünülen kişilerden biyopsiyle doku alınır, patolojik inceleme yapılır ve tanı kesinleştirilir. Rahim ağzı kanserlerinin yüzde 80’i skuamoz hücreli, yüzde 20’si adenokanser tipindedir.

Tedavi Süreci

Hastalık çevreye, lenf bezlerine ve uzak organlara yayılmasına göre evrelendirilir.

Ameliyat, radyoterapi, kemoterapi tedavi seçenekleri, tek başına veya birkaçı birlikte uygulanabilir.
2009’da yayınlanan bir makaleye göre, tarama tetkiklerinin 21 yaşında başlanması, 30 yaşına kadar 2 yılda bir Pap testi veya sıvı sitolojik incelemenin yapılması, 30 yaşından sonra ise sitolojik incelemesi arka arkaya 3 kez sorunsuz çıkanların 3 yılda bir taranması önerilmiştir. HIV enfeksiyonu taşıyanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, rahim ağzı sitolojik incelemesinde sorun saptananlar daha sık aralıklarla takip edilmelidir.

rahim ağzı kanseri

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir