Rahim Ağzı Yara Dondurma İşlemi (Kriyoterapi)

- 27 Kasım 2017

Rahim ağzı yaraları ve kanserinde kriyoterapi, dondurma işlemi nedir, nasıl yapılır, riskleri nelerdir? Kriyoterapi – dondurma, rahim ağzı / serviks üzerindeki kanserojen olmayan hücreleri yok etmek için dondurucu gaz (sıvı nitrojen) kullanılan bir işlemdir. Bu sağlıksız hücreler yok edildiğinde, vücut onları yeni, sağlıklı hücrelerle değiştirebilir.

Kriyoterapi Nasıl Yapılır?

Soğuk, içerisindeki sıvı azotu dolaştıran bir sondayla verilir. Hastalıklı dokuları yok etmek için doku -20 dereceye kadar soğutulur. Ağrı veya kanamayı kontrol eden diğer işlemler, doku hasarını önlemek için daha düşük derecede soğutulur.
Kriyoterapi, hasta uyanıkken yapılan bir ofis işlemidir. Prosedür sırasında, serviks görülebilmesi için vajinal kanal bir spekulum ile açık tutulur. Cryo prob vajina içine sokulur ve anormal dokuyu örterek serviksin yüzeyine sıkıca yerleştirilir. Sıkıştırılmış gaz halindeki azot (sıcaklık yaklaşık olarak -50 derece) cihaz boyunca akar, böylece metal soğukta kalır, dondurulur ve doku yok olur.

Bazı hafif kramplar oluşabilir, ancak kriyocerrahi nispeten ağrısızdır ve çok az skar (iz) bırakır. Rahim ağzında bir “buz topu” oluşur ve bu buz topu yüzeyel anormal hücreleri öldürür. En iyi tedavi için dondurma üç dakika boyunca yapılır. Serviks çözülmeye bırakılır ve daha sonra dondurma üç dakika daha tekrarlanır.

Kriyoterapi bittiğinde durumun analizi için biyopsi yapılmalıdır.

Ameliyattan iki veya üç hafta sonra, ölü servikal dokunun dökülmesinden kaynaklanan su dolu akıntı olacaktır. Uygulamada, bazen baş dönmesi hissedilecek ve bayılma görülebilecektir. Böyle bir durumda, muayene masasında yatay olarak durmak bayılmayı önleyecek ve bu his birkaç dakika içinde kaybolacaktır.

Kriyoterapi , Sıvı Nitrojenle Dondurma İşlemi

Kriyoterapinin Riskleri

Ameliyat riskleri nadirdir, ancak şunları içerebilir:

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Servikal stenoz (% 1’den daha az riskle), bu da gebe kalmayı zorlaştırabilir veya menstrüel periyotlarda kramp sıkışmasına neden olabilir.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir