Remisyon Nedir?

- 25 Nisan 2017

Remisyon, hastalığın gerilemesi demektir. Tam remisyon (tam yanıt), tüm kitlelerin, tüm hastalık belirtilerinin kaybolmasıdır. Ancak remisyon, hastalığın tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Mesela, sadece memesinde kanser olduğu tespit edilen, ve memesi ameliyatla alınan hasta tam remisyonda kabul edilebilir. Bazı kişilerde, aylar / yıllar sonra meme kanseri, vücudun başka bir organında tekrarlayabilir. Hastalığın ortadan kaybolduktan sonra tekrar ortaya çıkmasına nüks denir.

Tümör kütlesi, halen vücutta bulunuyor ve kemoterapi veya radyoterapi ile küçültülmeye veya yok edilmeye çalışılıyorsa belirli aralıklarla ölçülerek tedaviye olan yanıt değerlendirilir. Kütle olarak kastedilen şey, tümörün birkaç organda da olsa toplam miktarıdır. Mesela meme kanseri tanı anında, karaciğere sıçramışsa tek bir kitleden bahsedilemez. Tümör kütlesi bu durumda, meme ameliyatla çıkartılsa da birden bire ortadan kaybolmayacaktır. Hatta, tedaviye rağmen büyümeye veya sayıca çoğalmaya devam edebilir. Bu durumda yanıt ilerleyici hastalık olarak değerlendirilir (tümör kütlesinin yüzde 25’den fazla büyümesi veya yeni kitleler ortaya çıkması).

Eğer tümörün kütlesi pek fazla değişmiyorsa (genellikle yüzde 50 küçülme veya yüzde 25 büyüme sınırları arasındaysa) durağan hastalık denir. Tedavinin başlangıcında, çoğu kanser türünde genellikle ilk iki ay içinde durağan hastalık gözlenebilir.

Tümör kütlesi eğer yarısından fazla küçülmüşse, o zaman kısmi yanıt elde edilmiştir. Bazı kanserlerde, stabil yanıt alınsa bile tedaviye devam edilirken, bazılarında ise kısa zamanda kısmi yanıt elde edilmezse tedavi değişikliğine gidilebilir. Sadece ameliyatla değil, radyoterapi ve/veya kemoterapi ile de bazı hastalıklarda tam yanıt elde edilmesi mümkündür.

Remisyon

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir