Ruj Kanser Yapar Mı? Kanserojen Rujlar

- 24 Nisan 2017

Ruj kanser yapar mı? Kanserojen rujlar hangileridir? Meme kanserine yol açan rujlar.

2007 yılında bazı gazetelerde, ruj ve tırnak cilalarında bulunan butil benzil pithalat (BBP) isimli bir maddenin meme kanserine yol açtığı iddia edildi. Başka bir iddia, rujlarda kullanılan kurşunun zehirli miktarda olduğu ve kanser yaptığıdır.

BBP, kadınlık hormonu olan östrojene benzer etki göstermekte ve belirli dozlarda deney farelerinde üreme sistemiyle ilgili bozukluklara sebep olmaktadır. Amerika’da yapılan birkaç çalışmada, insanların günde 2-4 mikrog/kg dozunda BBP’ye maruz kaldığını göstermiştir. Farelerde 100 mikrog/kg doza maruz kalmak düşük ağırlıklı doğuma, 500 mikrog/kg doza maruz kalmak sperm azalmasına ve üreme sisteminde değişikliklere sebep olmaktadır. BBP, farelerde mesane, iyi huylu pankreas kanserlerine ve erkek üreme sisteminde gelişme bozukluğuna sebep olabilmektedir. İnsanlarda bu etkiler gösterilememiştir. IARC, BBP’yi kanserojen bir madde olarak tanımlamamaktadır.

FDA, Amerika’daki kozmetik ürünlerinde renklendiriciler içinde kullanılabilecek kurşun miktarı için 20 ppm (1 ppm, 1 litre su veya 1 kilogram yağ içinde 1 mg anlamındadır) sınırı koymuştur ve bunu denetlemektedir. Çeşitli markalarda ölçümler yapmış, ortalama 1 ppm değerini bulmuş ve rujlardaki boyar maddelerde kullanılan kurşun miktarını tehlikesiz bulmuştur. Belli bir düzeyin üzerindeki kurşun zehirli olmakla birlikte, kanser yapacağına dair kanıt, kesinlik düzeyinde değildir. FDA’nın çeşitli markalarda yaptığı bu ölçümlere bakılabilir. Her zaman olduğu gibi, nerede yapıldığı belli olmayan ürünleri kullanmamak yapılacak en doğru yaklaşım olacaktır.

Bir Yorum

  1. Prof. Dr. Erhan IŞIK

    24 Nisan 2017 at 19:11

    Kozmetik ürünlerde, özellikle kurşun içerenlerde kanser riski var. Ürün içeriklerine bakmak, bilindik markaları almak; en doğrusu da doğal olmak gerekir.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir