Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi Nedir, Nasıl Yapılır?

- 31 Ekim 2017

Sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB), sentinel lenf nodunun tanımlandığı ve kanser hücrelerinin var olup olmadığını belirlemek için incelendiği bir prosedürdür.

Negatif bir SLNB sonucu, kanserin yakındaki lenf nodlarına veya diğer organlara yayılma yeteneğini geliştirmediğini gösterir. Pozitif bir SLNB sonucu, sentinel lenf nodusunda kanser bulunduğunu ve yakınlardaki diğer lenf nodlarında (bölgesel lenf düğümleri olarak da bilinir) ve muhtemelen diğer organlarda bulunabileceğini gösterir. Bu bilgi, bir doktorun kanser evresini (vücudun hastalığının derecesini) belirlemesine yardımcı olabilir ve doktor uygun bir tedavi planı geliştirir.

Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi Sırasında Ne Olur?

sentinel lenf nodu biyopsisiBir cerrah, sentinel lenf düğümünün konumunu bulmak için tümörün yakınında radyoaktif bir madde, mavi bir boya veya her ikisini enjekte eder. Cerrah sonra nöbetçi düğümü bulmak için radyoaktivite tespit eden bir cihaz kullanır veya mavi boya ile lekelenmiş lenf düğümlerini arar. Gözlemci lenf düğümü bulunduğunda, cerrah üstteki deride küçük bir kesi yapar (yaklaşık 1-2 santim) ve düğümü kaldırır.

Daha sonra, düğümü, bir patolog tarafından kanser hücrelerinin varlığı açısından kontrol edilir. Kanser bulunursa, cerrah aynı biyopsi prosedürü sırasında veya takip eden cerrahi prosedürü sırasında ilave lenf bezlerini çıkarabilir. SLNB’ler poliklinik bazında yapılabilir veya hastanede kısa süre kalmak gerekebilir.

Sentinel Lenf Nodu Biyopsisi’nde genellikle primer tümör çıkarılması aynı anda yapılabilir. Bununla birlikte, işlem ayrıca tümörün çıkarılmasından önce veya sonra da yapılabilir.

SLNB Hangi Tür Kanserlerde Kullanılır?

SLNB en çok göğüs kanseri ve melanomun evrelenmesine yardımcı olmak için kullanılır. Ancak, kolorektal kanser, gastrik kanser, özofagus kanseri, baş-boyun kanseri, tiroid kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri dahil olmak üzere diğer kanser türlerinde de kullanılabiliyor. Bu konuda güncel çalışmalar bulunmaktadır.

 

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir