Tiroid Nodülü Tedavisi – Gözlem, Ameliyat, Radyoaktif İyodür

- 4 Aralık 2017

Tiroid nodülü tedavisinde gözlem, ameliyat, radyoaktif iyodür ve ince iğne aspirasyonu yöntemleriyle, nodüllerin küçültülmesi ve yok edilmesi için tıbbi tedaviler konusunda bilgi edinin.

Tiroid nodülü tedavisi, nodüllerin sizi nasıl etkilediğine bağlıdır. Tiroid nodülünüz kanserli değilse ve sorun yaratmıyorsa, doktorunuz başka herhangi bir şey yapmadan önce nodülü yakından izleyecektir. Tiroid nodülünüz sorunlara neden oluyorsa, ilaç tedavisi veya ameliyat gerekebilir.

Antitroid tıp ve radyoaktif iyot, tiroid bezinize çok fazla hormon (hipertiroidizm) yaratmasına neden olan nodülleri tedavi etmektedir.

Ameliyat genellikle tiroid nodülünüz büyükse; solunum veya yutma ile ilgili sorunlara neden oluyorsa veya nodülünüz kanserli ise gereklidir. Kanserli bir nodül ameliyatla çıkarıldıktan sonra, o bölgede daha fazla tiroid dokusunu yok etmek için radyoaktif iyot tedavisi uygulanabilir. Tüm tiroid bezini çıkarmak gerekiyorsa, ömrünüzün geri kalanında tiroid hormonu ilacı almalısınız.

tiroid nodülleri

Bir tiroid nodülünüz olduğunu öğrendiğinizde, tedavi seçenekleriniz şunları içerir:

Gözlem

Tiroid nodülünüz kanserli değilse, doktorunuz 6-12 ayda bir değişiklikler için bunları kontrol etmeyi seçebilir. Pek çok kanserli olmayan tiroid nodülü, tedavi edilmeden aynı boyutta olabilir veya küçülür.

Cerrahi (Tiroidektomi)

Tüm tiroid nodüllerinin ameliyat olması gerekmez. Aşağıdaki durumlarda tiroid bezinizin bir kısmını veya tamamını çıkarmak için ameliyat yaptırmanız gerekecektir:

  • Nodülünüz kanserli veya kanserli olduğundan şüpheleniliyor.
  • Nodülünüz o kadar büyük ki nefes almanız ya da yutmanız zorlaşıyor.

Radyoaktif İyodür (Radiyoaktif İyot)

Aşağıdaki durumlarda radyoaktif iyot, tiroid dokusunu yok etmek için kullanılabilir:

  • Nodülünüz kanser dışı ancak çok fazla tiroid hormonu üretiyor ve hipertiroidiye neden oluyor. Nodülünüz nedeniyle hipertiroidi varsa ve hamiliyseniz radyoaktif iyot tedavisi yapmak iyi bir fikir değildir. Doktorunuz radyoaktif iyot yerine ameliyat önerebilir.
  • Birkaç nodülü var (multinodüler guatr) ve ameliyat, sahip olduğunuz diğer sağlık sorunları nedeniyle iyi bir fikir değil. Radyoaktif iyot, nefes alma veya yutma ile ilgili sorunlara neden olan nodülleri küçültebilir, ancak nodüller tedaviden sonra geri gelebilir.
  • Kanser nedeniyle tiroid bezinizin bir bölümünün veya tamamının cerrahi olarak çıkarılması gerekiyorsa, radyoaktif iyot, ameliyattan sonra kalan herhangi bir tiroid dokusunu veya kanser hücrelerini yok etmek için kullanılabilir.

Troid nodülünüz varsa şunlara dikkat etmelisiniz:

Doktorunuzun her gün aynı saatte yazdığı tiroid hormonu ilaçlarını kullanın ve dozu/zamanı kaçırmayın.

Tiroid hormon düzeyleri için kanın kontrol edilmesi için doktorunuzun tavsiyelerini izleyin.

Hipertiroidi semptomları varsa, sinirlilik, hızlı bir kalp atışı, normalden daha fazla terleme ve kilo alma gibi doktorunuzu arayın. Bazen, hipertiroidizm, tiroid hormonu ilacından yükselirse veya kanserli olmayan nodül çok fazla tiroid hormonu yapmaya başlarsa gelişir.

Hipotiroidizm belirtileri varsa yorgun hissetmek, depresif ruh hali ve kilo almak gibi durumlarda doktorunuzu arayın.

Hipotiroidizm, radyoaktif iyotla tedavi edildikten veya ameliyat geçirdikten sonra gelişebilir.

Doktorunuzla düzenli kontroller yapın. Kanserli olmayan nodüller bile düzenli olarak doktorunuza danışılmalıdır.

Tiroid nodülünüz büyürse, doktorunuz nodülün kanserli olup olmadığını görmek için başka bir ince iğne aspirasyonu önerebilir. Nodülünüz kanserleştiyse veya kanserli görünüyorsa, doktorunuz muhtemelen tiroid bezinizin bir kısmını veya tamamını çıkarmak için ameliyat önermektedir (tiroidektomi). Ayrıca radyoaktif iyota da ihtiyacınız olabilir.

Görüş Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir